Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana

Wydarzenia: Dzień Anioła

Świat

Abp Fisichella: ku rokowi jubileuszowemu, odkrywając Vaticanum II

arcybiskup rino fisichella fot. riccardorossi / wikipedia.org

Watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji chce wykorzystać czas przed jubileuszem roku 2025 do większego zaznajomienia wiernych z Soborem Watykańskim II. Jest to odpowiedź na wyraźną prośbę Ojca Świętego, który wskazał, że odkrycie soborowego dziedzictwa, a szczególnie czterech soborowych konstytucji, może pomóc wiernym przełożyć je na konkret codziennego życia.

 

W tym celu dykasteria przygotowała 34 krótkie opracowania zatytułowane „Jubileusz 2025 – zeszyty soborowe” mające zostać opublikowane także w innych językach niż włoski. Wprowadzenie do pierwszej pozycji mówiącej o historii Vaticanum II napisał Papież Franciszek, podkreślając znaczenie tego wydarzenia w ubiegłym czasie i dla przyszłości Kościoła. „Choć minęło 60 lat, to musimy uczyć się przekładać soborowe deklaracje na życie współczesne, używając do tego nowoczesnego języka, który dotrze do współczesnych pokoleń” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Rino Fisichella, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, na czele której stoi obecnie sam Ojciec Święty.

„Ma to towarzyszyć jubileuszowi, którego hasło brzmi «Pielgrzymi nadziei». Oznacza to wyruszenie w drogę, czego się nie improwizuje, do pielgrzymki trzeba się przygotować i wiedzieć, do jakiego celu się zmierza. Nadzieja zachęca nas do spoglądania na tej drodze w przyszłość, ale i zaczerpnięcia z historii, by rzucić światło na naszą teraźniejszość – mówi abp Fisichella. – Jako dykasteria patrzymy na zbliżający się jubileusz z wielkim entuzjazmem. Z każdym dniem rośnie zainteresowanie tym wydarzeniem nie tylko w kręgach kościelnych, ale także w tych związanych z kulturą, sztuką, czy chociażby szlakami pielgrzymkowymi wiodącymi do Rzymu, jak np. Via Francigena. Trwają również prace nad hymnem jubileuszowym, otrzymaliśmy już 40 partytur z całego świata. Dodam, że zeszyty soborowe przygotowali nie tylko teolodzy, ale również młodzi ludzie oraz dziennikarze, co zaowocowało pociągającą formą i dobrym współczesnym językiem.“

Źródło:
;