Imieniny: Liwii, Kaliksta, Bernarda

Wydarzenia: Dzień Edukacji Narodowej

Polska

Abp Gądecki u prześladowanych chrześcijan w Iraku

 fot. KEP / episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki, przebywa z pięciodniową wizytą w Iraku. Celem podróży jest okazanie solidarności i wsparcia prześladowanym w tym kraju chrześcijanom. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odwiedził jeden z obozów, kierowany przez chaldejskiego księdza Duglasa Dawood’a i w imieniu wiernych i biskupów Kościoła w Polsce, przekazał kwotę 100 tys. euro na zakup kontenerów, wyżywienia i na najbardziej pilne wydatki związane z życiem w obozie.

 

Swoją wizytę w Iraku abp. Gądecki rozpoczął 3 lutego, do Warszawy powróci zaś w niedzielę 8 lutego. Przewodniczącemu KEP towarzyszy ks. Waldemar Cisło – dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

"Od 2003 roku docierają do nas przerażające i bolesne informacje dotyczące naszych braci i sióstr w wierze żyjących w Iraku – zwraca uwagę ks. Cisło. Zaznacza, że chrześcijanie, prześladowani przez Państwo Islamskie, pozbawiani są domów, własności, podstawowych środków do życia, mordowani w bestialski sposób przez ścięcie głowy, czy ukrzyżowanie.

Obok wsparcia materialnego równie ważnym celem tej wizyty było wyrażenie solidarności Kościoła w Polsce, z prześladowanymi chrześcijanami i cierpiącym Kościołem chaldejskim. "Dla nas, wypędzanych ze swoich domów, zabijanych za to, że jesteśmy wyznawcami Chrystusa, jest niezmiernie ważna obecność przedstawicieli Kościoła polskiego - powiedział patriarcha Louis Raphael Sako. – Ten wyraz solidarności pokazuje, że są na świecie ludzie, którzy o nas myślą, modlą się, pomagają" - dodał patriarcha.

6 lutego, w Bagdadzie abp Gądecki brał udział w konsekracji dwóch nowych biskupów chaldejskich. Obecność w tym uroczystym momencie zaświadczyła o wyjątkowej łączności Kościoła w Polsce i Kościoła w Iraku.

Przypomnijmy, że Konferencja Episkopatu Polski zorganizowała w dniu 26 sierpnia 2014 roku Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. "Poprzez modlitwę i pomoc materialną wyrażaliśmy naszą solidarność, miłość i jedność z cierpiącymi braćmi. Pamiętaliśmy o uwięzionych, jakbyśmy byli sami uwięzieni, i o tych, co cierpią, jakbyśmy sami doświadczali cierpienia" - podkreśla ks. Cisło.

Dzięki przeprowadzonej zbiórce pieniężnej w wielu diecezjach, jak i wpłatom indywidualnym od darczyńców, Kościół w Polsce przekazał 600 tys. euro (2,5 mln złotych) z przeznaczeniem na leki, żywność, namioty dla uchodźców w Erbilu i w innych miejscowościach Kurdystanu.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazała Irakijczykom w 2014 roku 4 mln euro, z czego 600 tys. pochodziło z Polski.

Źródło:
;