Komentarze
Abp Gądecki: ufam, że wysiłek wspólnoty międzynarodowej doprowadzi do zakończenia konfliktu w Syrii
Ufam, że wysiłek wspólnoty międzynarodowej doprowadzi wkrótce do zakończenia konfliktu w Syrii, do odbudowy zniszczonego kraju i powrotu uchodźców do domu, którym – jako Kościół katolicki w Polsce będziemy nadal pomagać – napisał metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do nowo wybranego patriarchy grecko-katolickiego Kościoła melchickiego Józefa.
Abp Gądecki zapewnia patriarchę o duchowym i materialnym wsparciu osób żyjących na terenach objętych wojną. „Już kilkakrotnie organizowaliśmy we wszystkich parafiach i domach zakonnych w Polsce dni modlitwy i pomocy dla Syrii, w czasie których Polacy okazywali swoje wielkie serce i hojność, odpowiadając wielkodusznie na nasz apel. W trudnych doświadczeniach bólu i śmierci, rozpadu rodzin i więzów społecznych, niepowetowanych strat materialnych spowodowanych przez wojnę, chcemy zapewnić jeszcze raz, że nie jesteście sami” – napisał przewodniczący KEP.
Metropolita poznański podkreśla, że z radością przyjął informację o wyborze patriarchy Józefa, który potwierdził papież Franciszek. „W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce składam Waszej Błogosławioności serdeczne życzenia, prosząc Boga, aby błogosławił i umocnił Wasze patriarsze posługiwanie, zwłaszcza wśród umęczonych wojną i niepokojem wiernych w Syrii i Libanie” – wskazał abp Gądecki.
„Jako wikariusz patriarchalny archidiecezji damasceńskiej zdobył Wasza Błogosławioność bogate doświadczenie u boku swego wielkiego poprzednika Grzegorza III Lahama, na którego zaproszenie mogłem gościć w Damaszku w zeszłym roku, łącząc się w modlitwie i przekazując wsparcie Kościoła katolickiego w Polsce ofiarom wojny w Syrii” – dodał.
Abp Gądecki wyraził także podziękowanie Grzegorzowi III Lahamowi, „niezłomnemu orędownikowi pokoju i pojednania”. „Ufam, że nadchodzący czas stworzy dla niego wiele okazji, aby przez modlitwę i ofiarę służyć Chrystusowi w umiłowanym Kościele melchickim” – podkreślił przewodniczący KEP.
Patriarcha Franciszek (abp Joseph Absi) urodził się 20 czerwca 1946 r. w Damaszku. Jest szczególnie zaangażowany w prace syryjskiej Caritas. Pod jego opieką pozostaje ponad 40 projektów pomocy humanitarnej w Damaszku, Aleppo i al-Hasace.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. jako członek Towarzystwa Misyjnego św. Pawła. Był przełożonym generalnym swego zgromadzenia. W 2001 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym Tarsu melchitów i biskupem pomocniczym patriarchatu. W 2007 r. został wikariuszem patriarszym archidiecezji melchickiej Damaszku. Wykładał filozofię, język grecki i muzykologię. Ma także wykształcenie muzyczne, ułożył wiele nowych pieśni religijnych.
Poprzedniego patriarchę Grzegorza III Lahhama zatwierdził 5 grudnia 2000 r. Jan Paweł II. W maju 2017 r. Franciszek przyjął jego ustąpienie z urzędu ze względu na wiek i pogarszające się zdrowie. Grzegorz III urodził się w 1932 r. w miejscowości Daraja. Święcenia kapłańskie w melchickim Zakonie św. Bazylego od Najświętszego Zbawiciela (BS) przyjął w 1959 r. w klasztorze greckokatolickim w Grottaferrata koło Rzymu. W 1981 r. został wybrany arcybiskupem tytularnym i patriarszym wikariuszem Jerozolimy.
W 1965 r. założył sieć ośrodków pomagających młodym dziewczętom. W 1966 r. był współzałożycielem „Centrum Opieki nad Chłopcami”. Jako patriarcha podejmował działania na rzecz pokoju między wyznawcami religii na Bliskim Wschodzie i zjednoczenia podzielonych Kościołów patriarchatu Antiochii. Odbywał liczne wizyty zagraniczne.