Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego

Wydarzenia:

Świat

Abp Gądecki wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupów Europy

arcybiskup stanisław gądecki fot. Episkopat.pl Abp Stanisław Gądecki

Na obradującym w Monte Carlo zgromadzeniu plenarnym wybrano nowe władze Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Przewodniczącym na kadencję 2016-2021 został kard. Angelo Bagnasco z Włoch, zaś dwoma wiceprzewodniczącymi – kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii i abp Stanisław Gądecki z Polski.

 

„Skoro Polska jest największym Kościołem spośród Kościołów Europy środkowo-wschodniej, to w pewnym sensie jest to miejsce, które powinno być reprezentowane. Myślę, że z kard. Bagnasco łatwo dojdziemy do zgody, podobnie z kard. Nicholsem, dlatego że obaj są ludźmi nietuzinkowymi i jednocześnie pragnącymi odnowienia Kościoła w Europie” – powiedział abp Gądecki.

Poprzednik abp. Gądeckiego na stanowisku przewodniczącego KEP, abp Józef Michalik także był wiceprzewodniczącym CCEE w latach 2011-2014.

– Jest to wielka radość, wielka odpowiedzialność i wyróżnienie dla Polski – tak o wyborze abp. Stanisława Gądeckiego na wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) mówi rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zachęca też do tego, aby podejmującego tę ważną funkcję Przewodniczącego KEP otoczyć modlitwą.

Źródło:
;