Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Nauczanie

Abp Gądecki: dzisiaj potrzeba laikatu odpowiedzialnego i świadomego swojej pozycji

 fot. Paterm / wikipedia.org

- Dzisiaj potrzeba laikatu świadomego swojej pozycji a równocześnie świadomego odpowiedzialności wobec innych – mówił abp Stanisław Gądecki do członków Akcji Katolickiej. W Krakowie zakończył się II Krajowy Kongres tej organizacji.

 

Uroczystą Mszą św. w bazylice Mariackiej w Krakowie zakończył się dziś II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki.

„Męczeństwo jest wspaniałym znakiem świętości Kościoła. Jest ono w istocie najwyższym świadectwem o prawdzie moralnej. Wprawdzie stosunkowo niewielu jest powołanych do złożenia najwyższej ofiary, istnieje wszakże obowiązek świadectwa, które wszyscy chrześcijanie winni być gotowi składać każdego dnia, nawet za cenę cierpień i wielkich ofiar. Potrzeba niekiedy naprawdę heroicznego wysiłku by się nie poddać także w życiu codziennym, wobec trudności nie iść na kompromis i żyć Ewangelią bez dodatków” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Hierarcha apelował do członków Akcji Katolickiej o bardzo czytelne świadectwo w życiu codziennym. Świadectwo indywidualne stanowi bowiem warunek i początek każdego zrzeszonego apostolstwa. Metropolita poznański wskazywał, że chodzi o świadectwo życia, w którym „religia nie pozostaje na marginesie działalności zawodowej, nie jest szatą przywdziewaną przy jakiejś okazji, ale stanowi prawdziwą syntezę naszego życia”.

„O Bogu winno się świadczyć słowem i czynem. Wszędzie. W każdym środowisku – w rodzinie, w zakładzie pracy, w urzędach, szkołach i biurach; w miejscach, gdzie człowiek się trudzi i odpoczywa” – wymieniał abp Gądecki i dodawał, że wierzący powinni wyznawać Boga przez „gorliwe uczestnictwo w życiu Kościoła, przez troskę o słabych i cierpiących, a także przez podejmowanie odpowiedzialności za sprawy publiczne”. Hierarcha zaznaczył, że taka postawa domaga się dojrzałej wiary i osobistego zaangażowania. „Niewolno się lękać w obliczu nadciągających trudności” – apelował kaznodzieja.

W rozmowie z dziennikarzami abp Gądecki za Janem Pawłem II wskazał główne zadania członków Akcji Katolickiej: formację indywidualną przez modlitwę, tworzenie wspólnoty z Bogiem i człowiekiem oraz misyjność. „Tam gdzie nie ma misyjności, tam nie ma prawdziwego Kościoła, tam nie ma Kościoła dojrzałego” – mówił metropolita poznański.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że odrodzenie się Akcji Katolickiej po wojnie jest tym cenniejsze, ponieważ jest to jedyne stowarzyszenie, które pozostaje w statutowej, bezpośredniej łączności z hierarchią Kościoła. „Przed wojną cztery odgałęzienia Akcji Katolickiej wykształciły ogromnie zdrowy laikat w Polsce. Dzisiaj też potrzeba takiego laikatu świadomego swojej pozycji a równocześnie świadomego odpowiedzialności wobec innych. Duchowieństwo nie jest w stanie znaleźć się w profanum, czyli wszędzie tam, gdzie pracują ludzie świeccy. Tylko świecki może uprawiać misję w sposób bezpośredni w środowisku, w którym się znajduje, czyli ogarnąć poniekąd szerszy zakres aniżeli duchowieństwo” – stwierdził abp Gądecki.

II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej odbywał się w Krakowie w dniach 17-20 września pod hasłem: „Nieśmy Ewangelię nadziei”.

Źródło:
;