Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Przytulania

Komentarze

Abp Galbas o spotkaniu biskupów: przebijał błysk nadziei

biskup adrian galbas fot. Episkopat.pl

Od dwudziestu lat organizowane są w Watykanie cykliczne spotkania nowo wyświęconych biskupów z całego świata. Składa się na nie modlitwa, formacja oraz braterska wymiana. Tegoroczne wydarzenie dotyczyło głównie synodalnego stylu Kościoła oraz odbudowania duszpasterstwa po okresie pandemii. Uczestniczyło w nim również siedmiu biskupów z Polski, wśród nich koadiutor archidiecezji katowickiej, abp Adrian Galbas. 

 

Pallotyn zauważył w rozmowie z Radiem Watykańskim, że w ciągu ostatnich miesięcy miał okazję po raz drugi spotkać się z Papieżem Franciszkiem. Poprzednio było to podczas jesiennej wizyty ad limina Apostolorum biskupów polskich.

„Jestem bardzo urzeczony bezpośrednim, braterskim stylem Papieża Franciszka. Powiedział, że nie ma przemowy, natomiast jest otwarty na rozmowę z nami i ta rozmowa trwała dwie godziny. Dotyczyła tych spraw, które przynieśliśmy i o które pytaliśmy Ojca Świętego, więc to na pewno było wielkie przeżycie – zaznaczył abp Galbas. - Natomiast jeśli chodzi już o samo spotkanie, to podkreśliłbym atmosferę braterstwa, możliwość wypowiedzenia się, posłuchania innych biskupów, podzielenia się własnymi doświadczeniami. Bardzo cenne było dla mnie to, że gdy rozmawialiśmy o trudnych sprawach, które jakoś nas wszystkich dotykają i które w sumie są podobne w różnych częściach świata i Kościoła, to, że nie dominowała atmosfera jakiejś lamentacji, narzekania i biadolenia, które często takim dyskusjom towarzyszą i właściwie prowadzą do jeszcze większego zgorzknienia, a nawet jakiejś frustracji. Natomiast tutaj przebijał błysk nadziei i takiego myślenia, co w tej sytuacji trzeba zrobić, do czego Pan Bóg nas wzywa przez te trudne doświadczenia, więc to było bardzo budujące.“

Źródło:
;