Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Nauczanie

Abp Galbas przy grobie Jana Pawła II: abyśmy nie byli zgaszeni

arcybiskup adrian galbas fot. Episkopat.pl

Podczas dzisiejszej Mszy świętej odprawionej przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej metropolita katowicki abp Adrian Galbas w homilii prosił świętego, by „modlił się za nami, byśmy nie byli zgaszeni”. Nawiązał tymi słowami dzisiejszego fragmentu Ewangelii św. Łukasza (Łk 12, 49-53), w którym Apostoł relacjonuje pierwszy etap podróży Jezusa do Jerozolimy.

 

Opisując „życie pozbawione koherencji, pozbawione ognia” abp Galbas przywołał słowa papieża Jana Pawła I, poprzednika Karola Wojtyły na Stolicy Piotrowej, który w jednym z listów napisanych podczas krótkiego, zaledwie 33-dniowego pontyfikatu zauważył, że „Bóg, który powinien zawładnąć naszym życiem (dla wielu z nas) stał się odległą gwiazdą”. Metropolita katowicki zacytował również słowa następcy Jana Pawła II, papieża Benedykta XVI o tym, iż tylko podczas mszy świętej, stykając się „z ogniem Bożej miłości, z Męką i Krzyżem Chrystusa, jak również z Jego Zmartwychwstaniem” możemy „mieć kontakt z ogniem” od którego zapłoną nasze serca. 

Abp Galbas podkreślił, że pragnieniem Jezusa w drodze do Jerozolimy było „żeby był pożar”. Było to pragnienie „aby ogień rzucić na ziemię”. Ogień Ducha Świętego, ogień miłości, który „będzie płonął w Kościele i w każdym z nas”.  

Odwołując się do słów papieża Franciszka, metropolita Katowic zwrócił uwagę, że – mimo tych słów Jezusa - często pragniemy, „by rzeczy zostały jak dawniej”. „Zamiast styknięcia z ogniem (...) Zamiast pokoju wolimy połowiczne uspokojenie, zamiast jedności połowiczną zgodę”.

Święty Jan Paweł II, powiedział na zakończenie swojej homilii abp Galbas, był „człowiekiem, który dał się zapalić, który zrozumiał i przyjął udręczone pragnienie Jezusa”, był człowiekiem, który przez Chrzest święty otrzymał „ogień Ducha Świętego “ i który pozwolił Jezusowi „ochrzcić się ogniem Ducha Świętego”. 

W Mszy świętej przy grobie polskiego Papieża w Bazylice Piotrowej uczestniczyli obecni na Synodzie o synodalności: kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski; kard. Grzegorz Ryś metropolita łódzki; abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański; abp Zbigniew Stankiewicz, prymas Łotwy i metropolita Rygi; bp Czesław Kozon, biskup Kopenhagi; bp Aleksander Jazłowiecki bp pomocniczy kijowski, bp Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej oraz bp Dariusz Kałuża, biskup diecezji Bougainville w Papui Nowej Gwinei, a także wielu Polaków, mieszkających lub przebywających teraz we Włoszech.  

Źródło:
;