Imieniny: Honoraty, Teodozjusza, Matyldy

Wydarzenia: Dzień Wegetarian

Nauczanie

Abp Galbas przy grobie św. Jana Pawła II: Chrystus wchodzi w nasze burze

grób świętego jana pawła drugiego fot. Marcin Kleszcz

Chrystus nie przyszedł na świat po to, żeby „zlikwidować wszystkie możliwe burze, tylko po to, żeby w nie wejść” - wskazał metropolita warszawski abp Adrian Galbas, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Homilię wygłosił administrator kościoła św. Stanisława BM w Rzymie ks. Tomasz Jarosz.

 

W nawiązaniu do Ewangelii dnia i przeżywanego okresu Bożego Narodzenia, na zakończenie Mszy św. abp Adrian Galbas podkreślił, że „kiedy patrzymy na nowonarodzone Dziecię w różnych ilustracjach bożonarodzeniowych, to miejmy w sercu i głowie to zdanie z dzisiejszej Ewangelii: odwagi, nie bój się, ja jestem z tobą”.

Dzięki modlitwie stajemy się bardziej wrażliwi

Ks. Tomasz Jarosz w homilii wskazał na modlitwę Jezusa, w trakcie której „zauważył rzecz niepokojącą, która dotknęła Jego uczniów. Nie mogli sobie poradzić w łodzi, która była na jeziorze”. Chrystus postanowił im pomóc, dodać otuchy. „Myślę, że dla nas wszystkich jest to bardzo piękne przesłanie, czym jest modlitwa, co dokonuje się z człowiekiem podczas modlitwy. Jak bardzo w czasie modlitwy może wyostrzyć się nasz wzrok, możemy stać się jeszcze bardziej wrażliwi” - mówił kaznodzieja.

W czasie modlitwy dokonuje się „przewrót kopernikański”. „Uświadamiam sobie, ja jako człowiek, że nie jestem w centrum wszechświata, a inni ludzie, włącznie z Panem Bogiem, mają krążyć wokół mnie. To Bóg jest w centrum” - zaznaczył ks. Jarosz i dodał, że taka postawa serca „otwiera mnie tak naprawdę dopiero na moją wrażliwość wobec siebie, ale także wobec drugiego człowieka”.

Obecność Jezusa źródłem odwagi

Administrator kościoła św. Stanisława BM w Rzymie podkreślił, że obecność Jezusa w łodzi, w której uczniowie zmagali się z burzą, „ma dać im odwagę, ma dać im siłę w zmierzeniu się z trudnością”. Podobnie jest nieraz w naszym życiu, ale „nigdy nie jesteśmy sami. Pan Bóg to widzi, Pan Bóg to dostrzega i w odpowiednim momencie naszego życia wie, w jaki sposób i kiedy zareagować”.

Postawa Jezusa jest wzorem dla chrześcijan w wychodzeniu do innych z pomocą, którzy często nie potrzebuję „deklaracji słownej, ale konkretnej postawy naszego życia”, przejawiającej się w zapewnieniu, że ja „niezależnie, co się będzie działo, zawsze będę obok ciebie. Nigdy nie pozostawię ciebie samego. Możesz zawsze liczyć na moją obecność”.

Pokój oznacza obecność Boga

„Pokój nie oznacza braku problemów w naszym życiu - podsumował ks. Tomasz Jarosz. - Prawdziwe zmierzenie się z trudnościami, zachowanie pokoju jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki Panu Bogu i z Panem Bogiem”.

Jak w każdy czwartek, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zgromadziła wielu uczestników. W koncelebrze znalazło się około 30 kapłanów. Koncelebrował również jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski. Podczas Eucharystii śpiewała schola polskich sióstr w Rzymie im. św. Jana Pawła II.

Źródło:
;