Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Wspomnienia

Abp Jagodziński o św. Janie Pawle II: spotykał ludzi, by głosić im Chrystusa

arcybiskup Henryk Jagodziński fot. ks. Paweł Rytel-Andrianik

Spotykał się na audiencjach generalnych i prywatnych z katolikami, z chrześcijanami i niechrześcijanami, z wierzącymi i niewierzącymi. Można zapytać: w jakim celu spotykał tych ludzi? Odpowiedź jest bardzo prosta: aby głosić im Chrystusa - powiedział nuncjusz apostolski w Republice Południowej Afryki i Lesotho abp Henryk Jagodziński, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

 

Abp Henryk Jagodziński zaznaczył w homilii, że już sama obecność św. Jana Pawła II była dla innych świadectwem o Mistrzu z Nazaretu, który nakazał swoim apostołom pójść na cały świat i głosić Ewangelię wszystkim. „Osobiste świadectwo wiary w Chrystusa, sprawia, że tak jak kiedyś, nad jeziorem Genezaret, są ludzie, którzy na słowo o Jezusie, zostawiają wszystko i kroczą za Nim” - podkreślił nuncjusz apostolski w RPA i Lesotho. Dodał, że aby się tak stało, „trzeba tym ludziom mówić o Jezusie”. 

Abp Jagodziński przypomniał słowa św. Jana Pawła II z Listu Apostolskiego „Novo Millennio Ineunte”: „Nie trzeba zatem wyszukiwać ‘nowego programu’. Program już istnieje: ten sam co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji. Jest on skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować”.

Zanim 16 kwietnia br. abp Henryk Jagodziński został mianowany nuncjuszem apostolskim w RPA i Lesotho, był przedstawicielem Papieża Franciszka w Ghanie. Św. Jan Paweł II odwiedził ten kraj w maju 1980. „Ci, którzy przeżyli z nim spotkanie podczas tej pielgrzymki, do tej pory wspominają tamte chwile” - powiedział abp Jagodziński. Nawiązując do nakazu misyjnego Jezusa, czytanego w liturgii słowa w święto św. Marka, nuncjusz w RPA i Lesotho podkreślił, że polski Papież wypełnił ten nakaz poprzez 104 podróże apostolskie poza granice Włoch i 95 na terenie Italii.

Wierność poleceniu Jezusa przed laty zaprowadziła także pierwszych misjonarzy do Afryki. Abp Henryk Jagodziński zaznaczył, że „dzięki pokoleniom uczniów Chrystusa, którzy dla tych słów niejednokrotnie oddali życie, Jego Ewangelia dotarła aż po krańce świata”.

Przedstawiciel Papieża w RPA i Lesotho podkreślił też, że „dzisiejsza Ewangelia brzmi bardzo entuzjastycznie, ponieważ mówi o spotkaniu z Jezusem i o znakach, które towarzyszyły działalności apostołów. Działo się tak, ponieważ Pan Jezus był z nimi i ciągle im towarzyszył w tej działalności”.

Hierarcha wskazał też na dwa ważne elementy Ewangelii dnia: zbawienie i potępienie. „Zbawieni będą ci, którzy się ochrzczą i uwierzą, a potępienie ryzykują ci, którzy nie uwierzą. Do zbawienia nie wystarczy tylko samo istnienie człowieka, potrzebny jest też pewien wysiłek z jego strony, a mianowicie wiara” - mówił abp Jagodziński.

Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II sprawowało ok. 60 kapłanów. Obecni byli m.in. jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski, nuncjusz apostolski w Senegalu, Republice Zielonego Przylądka, Gwinei Bissau i Mauretanii abp Waldemar Sommertag, katowicki metropolita senior abp Wiktor Skworc oraz administrator apostolski Kościoła greckokatolickiego na Białorusi archimandryta Jan Sergiusz Gajek.

W 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, wypadającą w najbliższą sobotę, odbędzie się uroczysta Msza w Bazylice św. Piotra o godz. 17.00. Będzie jej przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, a homilię wygłosi kard. Angelo Camastri.

Źródło:
;