Pod oknem
Abp Jędraszewski spotkał się z dziennikarzami
W środę 25 stycznia, na trzy dni przed uroczystym ingresem do katedry, odbyło się pierwsze spotkanie abp. Marka Jędraszewskiego z dziennikarzami. W konferencji prasowej uczestniczył także odchodzący na emeryturę, dotychczasowy metropolita kard. Stanisław Dziwisz.
Na wstępie kard. Dziwisz podkreślił, że Kościół trwa, ale ludzie się zmieniają. Ocenił, że abp Jędraszewski jest bardzo dobrze przygotowany do nowej funkcji. “Kraków otrzymuje pasterza doświadczonego, a z drugiej strony także przygotowanego od strony intelektualnej i kultury“ – powiedział ustępujący metropolita.
Hierarcha wspomniał, że studiujący przed laty w Rzymie ks. Marek, prowadził ciekawe dialogi z kard. Karolem Wojtyłą. Zatem dziś, po wielu latach arcybiskup Jędraszewski “Przychodzi jako swój człowiek do diecezji z wielkimi tradycjami i wielkimi poprzednikami. Wchodzi w tę historię i będzie się starał z nią utożsamiać” – dodał.
Kardynał wyraził nadzieję, że nowy arcybuiskup pokocha całą diecezję i będzie ją prowadził z miłością. "Nowy biskup ma nie tylko zachować to, co było. Ma to poznać, skorzystać, ale przede wszystkim patrzeć w przyszłość i ją naznaczyć swoim charyzmatem i swoją osobą. Tego mu życzę!". Jako dar ustępujący metropolita przekazał abp. Jędraszewskiemu krzyż pektoralny, który w czasie konsekracji w Rzymie od Piusa X otrzymał bp Sapieha, i z którym na konklawe w 1978 roku udał się do Rzymu – kardynał Wojtyła.
Abp Marek Jędraszewski powitał bardzo serdecznie wszytkich przybyłych i podziękował kard. Dziwiszowi za jego zasługi w Kościele krakowskim i powszechnym, wskazując, że nie można bez jego osoby zrozumieć historii Kościoła. Podziękował także za wyjątkowy dar tuż przed ingresem do katedry wawelskiej. "Ta katedra mówi o ciągłości i o wielkości Kościoła w Polsce. I to od roku 1000, kiedy powstało biskupstwo krakowskie. Mówi także o wielkiej wspaniałej historii naszej ojczyzny" - zauważył. Dodał, że budzi to w nim wielkie poczucie odpowiedzialności wobec historii, w jaką wstępuje.
Hierarcha wskazał także, że widzi niesamowite oddanie i bliskość diecezjan z obejmowanym Kościołem lokalnym i jego świętymi. "To naprawdę daje wiele siły i nadziei na to, że będę mógł kontynuować to wielkie dzieło, które nosi tytuł archidiecezja krakowska" - powiedział.
Dziennikarze pytali nowego metropolitę o kontynuację posługi wielkich poprzedników w archidiecezji. "Jest zawsze jeden plan: iść za Chrystusem, głosząc Ewangelię. Konkrety Państwo zobaczą, ale to wtedy, kiedy obejmę wprost, oficjalnie i formalnie archidiecezję krakowską. Niewątpliwie, miesiąc po miesiącu, będą Państwo mogli dostrzec pewne nowe akcenty, co jest zupełnie zrozumiałe. Ale podkreślam, że to będzie ciągłość tego samego posłannictwa głoszenia Ewangelii" - opisał.
Abp Jędraszewski odpowiadając na pytanie o priorytety posługi powiedział, że często jest pytany o przeniesienie do Krakowa "Dialogów w Katedrze" i zaznaczył, że na tym terenie będą się one raczej odbywać w kolegiacie św. Anny. Zapowiedział, że niedługo zostaną przedstawione szczegółowe informacje w tej sprawie. Podkreślił także, że bliski jest mu kult miłosierdzia Bożego, wskazując, że to właśnie orędzie będzie w centrum jego krakowskiej posługi. Dodał, że nie może także objąć urzędu bez kontynuowania i odnoszenia się do dziedzictwa i nauczania św. Jana Pawła II.
W czasie środowego spotkania modlono się również za śp. Helenę Kmieć pochodzącą z archidiecezji krakowskiej, wolontariuszkę misyjną grupy "Salwator", która w 24 stycznia, będąc na misji w Boliwii, została napadnięta i ugodzona nożem w wyniku czego zmarła.