Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Pod oknem

Abp Jędraszewski: św. Jan Paweł Wielki to wzór trwania przy Chrystusie

procesja światła fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska / flickr.com

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za kanonizację św. Jana Pawła II, połączonej z Procesją Światła w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. To pierwszy udział Metropolity Krakowskiego w modlitwie sprawowanej każdego 22 dnia miesiąca w Sanktuarium na Białych Morzach.


- Wiara wymaga trudu i sytuacji, w których trzeba dawać świadectwo, niekiedy trudne, ale jest z nami Duch Święty, który nieustannie przemienia nasze serca, obdarzając nasze serca darami – mówił podczas kazania abp Marek Jędraszewski. Arcybiskup, wspominając losy pierwszych chrześcijan oraz o działalność Jezusa, mówił o trudnych dla Kościoła czasach prześladowania i wezwaniu skierowanym do apostołów, by nie załamali się w wierze. Przywołał także historię prześladowań z  XX wieku, o czym w swoim Liście Apostolskim „Novo Millennio Ineunte” z 1994 roku pisał św. Jan Paweł II – Pisząc te słowa, Ojciec Święty zapewne myślał także o swoim świadectwie i przelanej krwi na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku – mówił. - To trudne i bolesne dla niego doświadczenie nie powstrzymało go, by nadal stawał się pierwszym misjonarzem całego świata, wielkim głosicielem Jezusa Chrystusa na wszystkich kontynentach naszego globu. W porę i nie w porę nauczał o Bogu w Trójcy jedynym i o miłości, którą musimy Bogu oddawać oraz o miłości wobec drugiego człowieka.
Wspominając spotkanie Papieża z Ali Agcą, arcybiskup podkreślał, że było to wypełnienie lekcji przebaczenia i miłosierdzia, jakiej uczy nas Jezus umierający na Krzyżu - Zawsze tam, gdzie spotykamy się z odrzuceniem Ewangelii, niekiedy dla nas bardzo bolesnym i przykrym, wszędzie tam jest jakaś niewiedza ludzi, którzy nie wiedzą co czynią odrzucając Boga – mówił.

Abp Jędraszewski mówił także o współczesnym losie prześladowanych chrześcijan na całym świecie - Nie wolno nam o nich nie pamiętać, zwłaszcza w tym miejscu, w Sanktuarium św. Jana Pawła Wielkiego, który jest dla nas wzorem trwania przy Chrystusie i wierności jego Ewangelii aż po cierpienie, aż po miłość przebaczającą – podkreślił. Zwracając się do wiernych, arcybiskup zaznaczył, że tak jak na przestrzeni wieków tak i teraz do każdego z nas kierowane jest wezwanie, by nigdy nie załamać się w wierze – Trzeba dawać świadectwo właśnie po to, aby na wzór św. Pawła u samych początków chrześcijaństwa i na wzór św. Jana Pawła Wielkiego, ciągle na nowo iść na spotkanie współczesnego świata i mówić jak dobry jest Bóg, jak zależy Mu na zbawieniu każdego – wyjaśniał.

W trakcie Mszy świętej swój jubileusz świętowali także kapłani obchodzący 45 rocznicę święceń kapłańskich. Podczas Eucharystii zaśpiewał chór parafialny z Bukowiny Tatrzańskiej. Po Mszy świętej odbyła się Procesja Światła z udziałem pielgrzymów z dekanatów Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Jordanów, Zakopane. Rozważania tajemnic różańcowych podczas Procesji Światła prowadzili wierni z dekanatu Biały Dunajec.

Eucharystia i Procesja Światła odbywa się w Sanktuarium św. Jana Pawła II każdego 22. dnia miesiąca. Procesja Światła została zapoczątkowana 22 października 2011 roku, podczas pierwszej uroczystości odpustowej w Sanktuarium, w dniu liturgicznego wspomnienia Papieża Polaka.  W czasie procesji, zgromadzeni udają się z zapalonymi lampionami do ogrodu różańcowego, rozważając tajemnice światła, ustanowione przez Papieża Jana Pawła II w 2002 roku. "Przechodząc od dzieciństwa i życia w Nazarecie do życia publicznego Jezusa – uczył Ojciec Święty – kontemplacja prowadzi nas do tych tajemnic, które ze specjalnego tytułu nazwać można 'tajemnicami światła'. W rzeczywistości całe misterium Chrystusa jest światłem. On jest «światłością świata» (J 8, 12).

Oceń treść:
Źródło:
;