Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Pod oknem

Abp Jędraszewski z wizytą w ośrodku Caritas w Zatorze

wizyta w ośrodku caritas w zatorze fot. Adam Bujak - Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski odwiedził 29 września ośrodek Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze. Spotkał się z podopiecznymi placówki, których wielu jest niepełnosprawnych lub nieuleczalnie chorych, a także z personelem i wolontariuszami. - Taki ośrodek Caritas buduje lepszy świat w nas i pośród nas – mówił Metropolita krakowski, podsumowując wizytę w Zatorze.

 

Ośrodek Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze obejmuje dom stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz Zakład Opiekuńczo Leczniczy dla osób chorych neurologicznie i niepełnosprawnych ruchowo. Katarzyna Wiśniewska, psycholog i rzecznik prasowy ośrodka Caritas w Zatorze podkreśla, że pracownicy starają się zapewnić podopiecznym warunki życia domowego. - Opiekunowie nie tylko zajmują się podstawowymi potrzebami podopiecznych, ale także słuchają, rozmawiają, starają się też dzielić ich troski.

Mieszkańcy domu stałego pobytu mają czas wypełniony zajęciami terapeutycznymi, w tym plastycznymi, muzycznymi i teatralnymi. Wykorzystują umiejętności praktyczne w codziennych zajęciach w pralni, ogrodzie czy w domu. - Korzystają z pomocy psychologicznej, mają możliwość spotkania się z kapelanem. Codziennie w naszym domu odprawiana jest Msza święta – wyjaśnia K. Wiśniewska, podkreślając jednocześnie jak ważnym elementem życia w ośrodku jest obecność wolontariuszy – uczniów ze szkół z Zatora i okolicy.

Wizyta metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego w placówce była bardzo ważnym i długo wyczekiwanym wydarzeniem. - Cieszymy się z obecności arcybiskupa, chcemy pokazać życie w naszym domu, podzielić się radościami i troskami, których też nie brakuje. Ufamy, że jest to znak Opatrzności Boga, i że z tej wizyty wypłynie jakieś dobro – mówiła K. Wiśniewska.

Podczas wizyty w ośrodku w Zatorze abp Marek Jędraszewski spotkał się z podopiecznymi, personelem i wolontariuszami. Spotkanie z chorymi było bardzo wzruszające i poruszyło Arcybiskupa. - Wiele osób w krajach europejskich z powodu swojego kalectwa, podeszłego wieku czy słabego zdrowia czuje się zagrożonymi. Ten ośrodek pokazuje, co znaczy otoczyć takich ludzi miłością. Oni sami czują, i dają temu wyraz, że to jest ich dom. Podobnie przeżywają i odczuwają to pracownicy tego ośrodka. Chcą być tutaj z tymi, którzy oczekują ich pomocy, a czasem po prostu chcą być razem z nimi, wziąć za rękę, uśmiechnąć się. Wlać nadzieję – dzielił się swoimi wrażeniami abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski podkreślił, że takie miejsca jak ośrodek w Zatorze są szczególnym doświadczeniem tego, jak wielki może być człowiek, który widzi w bliźnim, zwłaszcza w tym chorym, dotkniętym nieszczęściami, samego Chrystusa. - Tutaj sprawdza się Ewangelia w wymiarze trudu i poświęcenia, ale także miłości i wdzięczności, i radości, i pokoju serca. Tutaj jest miłość w tych najbardziej szlachetnych przejawach, która sprawia, że ludzie spotykając tutaj biednych i chorych wracają do swoich domów nie zniechęceni, załamani, zmęczeni, ale podbudowani. To jest coś pięknego. Taki ośrodek Caritas, który buduje lepszy świat w nas i pośród nas – mówił abp Marek Jędraszewski kończąc swoją wizytę w Zatorze.

Oceń treść:
Źródło:
;