Imieniny: Hieronima, Sebastiana, Ireny

Wydarzenia: Święto Słuzby Więziennej

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski do dzieci: Módlcie się często do Matki Bożej tak, jak Jan Paweł II

arcybiskup jędraszewski i dzieci fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Dniu Papieskim, w sanktuarium św. Jana Pawła II, abp Marek Jędraszewski sprawował Mszę św. z udziałem dzieci. Metropolita krakowski pobłogosławił także nowy ołtarz z ikoną Świętej Rodziny w kaplicy Nazaret w papieskim centrum na Białych Morzach.

 

W dialogowanym kazaniu z dziećmi abp Marek Jędraszewski przypomniał, że 80 lat temu, w miejscu, gdzie dziś jest sanktuarium św. Jana Pawła II, funkcjonowała fabryka produkująca sodę ze skał wydobywanych na Zakrzówku. W czasie II wojny światowej pracował tutaj młody Karol Wojtyła. To w tym miejscu postanowił wstąpić na drogę powołania kapłańskiego. Później został biskupem, arcybiskupem i kardynałem. A dokładnie 44 lata temu została wybrany na papieża.

W rozmowie z dziećmi metropolita krakowski zwrócił uwagę, że papież jest następcą św. Piotra i głową Kościoła. Arcybiskup pytał dzieci, co jeszcze wiedzą o Janie Pawle II. – Że urodził się w Wadowicach, że był święty, zawierzył się Matce Bożej a jego zawołaniem były słowa „totus Tuus”; jego pontyfikat – trzeci co do długości – trwał blisko 27 lat – odpowiadali najmłodsi. Metropolita zaznaczył, że ojciec święty był szanowany przez wielu ludzi na świecie, którzy niejednokrotnie spotkanie z nim traktowali jako najważniejsze wydarzenie w swoim życiu. Przypomniał także, że 13 maja 1981 r., na Placu św. Piotra, Jan Paweł II ocalał z zamachu dzięki interwencji Matki Bożej.

– Św. Jan Paweł II całym swoim życiem pokazuje , jak trzeba żyć, na wzór Maryi – jak całe swoje życie oddać Panu Jezusowi, jak się modlić, jak Go kochać, bo wtedy mamy pewność, że Ona się będzie opiekowała nami wszystkimi – mówił abp Marek Jędraszewski zachęcając dzieci, by często modliły się do Matki Bożej modlitwą „Zdrowaś Maryjo”. Właśnie wspólnym odmówieniem Pozdrowienia Anielskiego zakończyło się kazanie.

Arcybiskup pobłogosławi także nowy ołtarz z ikoną Świętej Rodziny w kaplicy Nazaret.

Po Mszy św. odbył się Plener Papieski przed sanktuarium. Wśród przygotowanych atrakcji przewidziane były zawody rodzinne, animacje i konkursy. Na rodziny uczestniczące w tych wydarzeniach czekały papieskie kremówki. Wylosowano także pięć rowerów.

Źródło:
;