Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Świat

Abp Marek Jędraszewski do młodych w Fatimie: Głośmy całemu światu, że tylko w Chrystusie jest zbawienie

młodzież w fatimie fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Wczytujmy się w przesłanie, które Matka Najświętsza kieruje do nas w tym świętym miejscu: do modlitwy, do nawrócenia, do głoszenia prawdy całemu światu, że tylko w Chrystusie jest zbawienie – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Kaplicy Objawień w Fatimie, gdzie zgromadziła się młodzież z Archidiecezji Krakowskiej, która w Portugalii przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży i spotkania z papieżem Franciszkiem.

 

Odnosząc się w homilii do Ewangelii, w której matka synów Zebedeusza na sposób ludzki troszczyła się o miejsce Jakuba i Jana w królestwie Jezusa, abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że o miejscu i wyniesieniu w Kościele trzeba myśleć na sposób Boży. Metropolita krakowski wskazał na wyniesienie Jezusa na krzyżu i udział w tym cierpieniu i poniżeniu Jego uczniów. Za św. Pawłem zwrócił z kolei uwagę, że skarb wiary przechowywany jest w glinianych naczyniach i o jego ocalenie i wzrost trzeba się nieustannie troszczyć, by móc dzielić się nim z innymi. – Dzielić z Chrystusem Jego krzyż, by ostatecznie dostąpić Jego chwały – mówił arcybiskup wskazując na istotę chrześcijaństwa.

Metropolita krakowski odwołując się do objawień Matki Bożej trójce pastuszków w Fatimie podkreślił, że w ten sposób ukazała się moc potęgi Boga, który wkracza w historię człowieka. – Wydarzenia, które tu miały miejsce pokazują, jak Bogu zależy na zbawieniu – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując na prośbę Matki Bożej o modlitwę różańcową w intencji pokoju. Świat nie do końca wysłuchał apelu Maryi i doświadczył tego, co zapowiedziała – kolejnej wojny czy zamachu na papieża, który swoje cudowne ocalenie przypisywał właśnie Jej interwencji. Arcybiskup przypomniał, że Jan Paweł II, rok po zamachu ofiarował Matce Bożej jako wotum kulę, którą został postrzelony, a która została umieszczona w koronie fatimskiej figury.

Podsumowując, metropolita krakowski wskazał jeszcze raz na prawdę o wyniesieniu, które czeka na wszystkich wierzących, którzy nie myślą po ludzku, ale w duchu Ewangelii i dlatego „nie boją się przyjąć Chrystusowego krzyża i tego wszystkiego, co wiernym wyznawcom Chrystusa niesie także współczesny świat”. Zaznaczył, że taka jest historia wspominanego dziś w liturgii św. Jakuba i wszystkich Apostołów, a także pastuszków z Fatimy, którzy „swoje życie, swój sposób myślenia, postępowania, swoją moc i odwagę łączą z krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

– Wczytujmy się w przesłanie, które Matka Najświętsza kieruje do nas w tym świętym miejscu: do modlitwy, do nawrócenia, do głoszenia prawdy całemu światu, że tylko w Chrystusie jest zbawienie – zachęcał młodych przygotowujących się w Portugalii do spotkania z papieżem Franciszkiem podkreślając, że wszyscy, którzy zawierzyli swój los Chrystusowi i złączyli swoje życie z Jego krzyżem, będą ostatecznie zwycięzcami.

Źródło:
;