Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski do społeczności akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: Nie bać się. Szukać. Mieć odwagę myślenia

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Dać się prowadzić aniołowi, który będzie nam torował drogę do pełni prawdy. Nie bać się. Szukać. Mieć odwagę myślenia – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium św. Józefa przy Rakowickiej w Krakowie podczas inauguracji 100. roku akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 

Na początku liturgii w sanktuarium św. Józefa, Obrońcy Krakowa, przeor o. Piotr Nyk OCD przywitał arcybiskupa i całą społeczność akademicką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z rektorem i senatem uczelni.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał do obchodzonego dziś w liturgii wspomnienia świętych Aniołów Stróżów. Zauważył, że są one zarówno opiekanymi całych narodów, jak i poszczególnych ludzi. Odwołując się do Księgi Wyjścia zauważył, że wielka miłość, jaką Bóg okazał człowiekowi ustanawiając anioły, aby go strzegły, nie oznacza, że droga do ostatecznego zwycięstwa będzie łatwa i bez trudności. W tym kontekście metropolita krakowski wskazał przykład Pana Jezusa pogrążonego w trwodze podczas modlitwy przed męką w Ogrodzie Oliwnym. Umacniał Go wówczas anioł, a dzięki temu wsparciu wyszedł na spotkanie z wolą Ojca – ku śmierci. Natomiast, mimo zapewnienia Bożej opieki w postaci anioła, Izrael nie był wierny swojemu Bogu, okazywał małoduszność i ulegał pokusom. – Poddać się, ulec zniewoleniu w imię chwilowej przyjemności; przyjmowanie kłamstwa za prawdę, a potem lęki i obawy w drodze do wolności – arcybiskup zauważył, że taka nauka płynie z braku wiary w Boga, w Jego opatrzność i w pomoc Jego aniołów.

Metropolita zwrócił uwagę, że postawę Izraela można odnieść do sytuacji nauki. Zaznaczył, że zadaniem nauki jest odkrywanie prawdy, formułowanie hipotez, praw naukowych i przekazywanie ich innym. A rozwój nauki musi odnosić się do wszystkich wymiarów tego, co nauka pragnie pojąć, zrozumieć, zinterpretować, przekazać. Tymczasem dziś nie chce się patrzeć na ludzką wiedzę całościowo. – Kwestionuje się najpierw obiektywne spojrzenie na Stwórcę tego świata, na Jego istnienie i Jego działanie – mówił arcybiskup przytaczając postać Pierre Simona de Laplace’a, który na pytanie Napoleona: dlaczego – w przeciwieństwie do Newtona – nie uwzględnia w swoim Exposition du Système du monde istnienia i działania Stwórcy wszechświata, odpowiedział: „Ta hipoteza nie była mi do niczego potrzebna”. W tym kontekście metropolita krakowski przywołał komentarz Josepha Ratzingera: „Nowoczesne myślenie (…) nie szuka już tajemnicy, nie szuka tego, co boskie, lecz wydaje mu się, że wie: nauka odkryje kiedyś to, czego dzisiaj jeszcze nie rozumiemy. To tylko kwestia czasu, abyśmy zapanowali nad wszystkim. W ten sposób naukowość stała się najwyższą kategorią”.

Cytując słowa Jezusa: „Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli” i wezwanie Jana Pawła II z początku pontyfikatu „Nie bójcie się” abp Marek Jędraszewski zwrócił się do społeczności akademickiej. – Nie bójcie się stawiać trudnych pytań naukowych. Nie bójcie się szukać rozwiązań.Nawet jeśli te rozwiązania będą wydawały się iść pod prąd dotychczasowym ustaleniom i swoistym prawdom uznanym przez naukę za dogmaty. (…) Nie bać się spotkania z trudnościami. Dać się prowadzić aniołowi, który będzie nam torował drogę do pełni prawdy. Nie bać się. I stąd szukać, mieć odwagę myślenia – mówił metropolita krakowski, który homilię zakończył modlitwą do anioła stróża.

Przed błogosławieństwem duszpasterz akademicki o. Łukasz Piskulak OCD skierował zaproszenie do studentów na spotkania co wtorek o godz. 19.00. – Jak towarzyszą nam aniołowie w ziemskiej drodze do Boga, pomagają przetrwać różnego rodzaju trudności, tak samo inni ludzie są takimi aniołami na tej drodze. We wspólnocie akademickiej studentów pomagamy sobie nawzajem osiągnąć cel tej drogi i wspierać się w tych trudnościach, które są na niej – mówił duszpasterz.

Źródło:
;