Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski doceniony przez Akademickie Kluby Obywatelskie

 fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Statuetkę Lecha Kaczyńskiego z hasłem „Warto być Polakiem” wręczyli dziś abp. Markowi Jędraszewskiemu członkowie Akademickich Klubów Obywatelskich.

 

„To dzisiejszy Wyszyński” – powiedział o abp. Marku Jędraszewskim prof. Stanisław Mikołajczak wręczając mu w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich statuetkę Lecha Kaczyńskiego. Przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu zaznaczył, że wówczas czasy dla Kościoła były trudniejsze pod względem materialnym, ale duchowo były łatwiejsze, a dziś jest odwrotnie. – Dziś przeciwnik jest bardziej rozmyty i podstępny, niedookreślony. A żeby z nim walczyć trzeba mieć głębokie przekonanie, głęboką wiarę i potrzebę nauczania ludzi, do których jest się posłanym – mówił profesor nauk humanistycznych z Poznania. Zwrócił uwagę, że w Akademickim Klubie Obywatelskim często przekazywane są kazania metropolity krakowskiego, w których porusza „najważniejsze sprawy moralne i religijne”, w których „objaśnia zawiłości naszych uwarunkowań w trudnym czasie”. Prof. Mikołajczak przekazał wyrazy solidarności i wsparcia dla arcybiskupa i podkreślił, że różnego rodzaju ataki na metropolitę krakowskiego są potwierdzeniem, że jego słowa są ważne.

Oprócz statuetki Lecha Kaczyńskiego z hasłem „Warto być Polakiem” arcybiskup otrzymał także fotograficzną kopię portretu ks. Kaspra Drużbickiego, który był prekursorem kultu Serca Jezusowego na długo przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque w Paray-le-Monial. Jezuita poprzez swoją posługę duszpasterską był związany zarówno z Krakowem, jak i Poznaniem. Prof. Stanisław Mikołajczak wręczył metropolicie krakowskiemu również album poświęcony Pomnikowi Wdzięczności w Poznaniu, którego abp Marek Jędraszewski był promotorem.

– Ojczyzna domaga się namysłu – stwierdził arcybiskup odwołując się m.in. do poematu kard. Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”. Metropolita krakowski podkreślił, że dziś czerpiemy z tego namysłu, z którego wyrasta zarówno idea Akademickich Klubów Obywatelskich, jak i działalność prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Co zrobić, żeby pomnożyć ten skarb? Jak zagospodarować wolność? Co zrobić, żeby nie zgodzić się z własną słabością? – stawiał pytania arcybiskup. – Dobro zawsze zostawi dobry ślad. Będzie drążyć sumienia, będzie zasiewem na dobrą przyszłość – dodawał metropolita wyrażając wdzięczność za działalność Akademickich Klubów Obywatelskich. Zwrócił uwagę także na szczególną więź łączącą Wielkopolskę z Małopolską i Poznań z Krakowem. Zaznaczył, że dwunastu biskupów krakowskich pochodziło z Wielkopolski. Abp Marek Jędraszewski jest trzynastym i pierwszym pochodzącym wprost z Poznania.

Prof. Stanisław Mikołajczak zaznaczył, że działalność Akademickich Klubów Obywatelskich opiera się na trzech założeniach ideowych: świecie wartości chrześcijańskich, podstawie, jaką jest rodzina i naród oraz trójpodziale wiedzy na naukową, religijną i artystyczną, która stanowi jedność. Pierwszy AKO powstał w 2011 w Poznaniu, a kolejne m.in. w Krakowie i Warszawie – dziś jest już 11 klubów.

Źródło:
;