Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Małopolska

Abp Marek Jędraszewski na 95-lecie Radia Kraków: Aby służyło ponadczasowym wartościom: prawdzie, dobru, pięknu

arcybiskup fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski, z okazji jubileuszu 95-lecia Radia Kraków, złożył rozgłośni życzenia, aby „służyła temu, co ponadczasowe – bez czego, jako ludzie, nie będziemy w stanie w pełni się rozwinąć – prawdzie, dobru, pięknu”. 

 

27 maja w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród z okazji jubileuszu 95-lecia Radia Kraków. Jednym z zaproszonych na uroczystości gości był abp Marek Jędraszewski. W czasie swojego wystąpienia przywołał przełomowe momenty z historii Radia Kraków. Powstało w kwietniu 1927 r., a już 28 czerwca tego roku transmitowało na całą Polską pogrzeb Juliusza Słowackiego – Mszę św. przy Barbakanie, a później przemówienie Józefa Piłsudskiego na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. – To jest jeden wspaniały wymiar tego radia, który trwa od samych początków – kultura, wielka kultura – mówił metropolita krakowski.

Drugi wymiar, na który zwrócił uwagę arcybiskup to sport. Przypomniał pierwszą transmisję derbów Wisły i Cracovii z 9 września 1928 r. Wisła wówczas wygrała 5 do 1, co z żalem wspominał metropolita jako kibic Lecha Poznań – drużyny zaprzyjaźnionej z Pasami. Trzecie wydarzenie, które wyróżnił arcybiskup to ogólnopolska transmisja pogrzebu Józefa Piłsudskiego z 18 maja 1935 r.

– Te trzy wymiary – wielka kultura, sport, polityka nie mogą odbywać się bez słowa – pięknego, szlachetnego słowa. Jeśli wtedy, przy pogrzebie Juliusza Słowackiego Józef Piłsudski mówił, że jest to człowiek, który należy do tych nielicznych, którzy muszą żyć przekraczając granicę śmierci, tak rzeczą oczywistą jest, że słowo ludzkie musi przekraczać granice kolejnych naszych pokoleń. Ale ono zostaje i będziemy do tego słowo wracali, pod jednym warunkiem – że będzie ono nośnikiem idei ponadczasowych: dobra, piękna, prawdy. W służbie tym wartościom było wierne Radio Kraków od swoich początków – mówił abp Marek Jędraszewski życząc, aby służyło temu, co ponadczasowe – bez czego, jako ludzie, nie będziemy w stanie w pełni się rozwinąć – prawdzie, dobru, pięknu. 

Radio Kraków jest najstarszą rozgłośnią regionalną w Polsce.

Źródło:
;