Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski o przemierzaniu Bożych szlaków

audiencja fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Czujemy się spadkobiercami Jana Pawła II, odpowiedzialnymi za to, co nam zostawił – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. dla Fundacji „Szlaki Papieskie” w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich.

 

W homilii metropolita zaznaczył, że podążanie drogami Boga nie opiera się wyłącznie na przestrzeganiu Dekalogu, ale również na wypełnianiu przykazań miłości. – Chodzić drogami Boga to także odkrywać stworzony przez Niego świat, (…) zobaczyć jego piękno, zauroczyć się nim i wysławiać Tego, który powołał wszystko do istnienia. Tego uczył nas Jan Paweł II – tłumaczył i przypomniał, że w Starym Sączu papież bezbłędnie nazywał okoliczne szczyty. – Chodzić drogami Boga, to nie tylko zachwycać się pięknem świata, ale korzystać z czasu bycia z innymi na łonie natury: razem się modlić, stawiać pytania – kontynuował arcybiskup i podkreślił, że właśnie w taki sposób powstały dzieła „Miłość i odpowiedzialność” i poemat „Przed sklepem jubilera”. Dodał, że Ojciec Święty był również doskonałym nauczycielem historii i wielkim patriotą, a po odzyskaniu przez Polskę prawdziwej niezależności – nauczycielem wolności. – Czujemy się jego spadkobiercami, odpowiedzialnymi za to, co nam zostawił. Modlimy się, by ten odziedziczony po nim skarb pomnażać i przekazywać wszystkim, którzy po nas przyjdą i będą kroczyć tymi samymi Bożymi drogami – zakończył.

Po Eucharystii, w Sali Królewskiej-Okna Papieskiego odbyło się spotkanie członków i sympatyków Fundacji. – Niewątpliwie Szlaki Papieskie to część życia Jana Pawła II, ale też to, co stanowi Polskę. Obrona Szlaków jest zatem obroną polskości (…). Czujemy na sobie wielką odpowiedzialność, by nic z tego wspaniałego i wielkiego dziedzictwa nie zostało uronione, ale żeby było dalej przekazywane. To nasze wspólne zadanie (…), zobowiązanie do miłości odpowiedzialnej! – mówił do zebranych metropolita.

Szlaki Papieskie zostały otwarte 26 maja 2003 r. w Rabce-Zdroju, utrwalając tym samym polskie ślady Jana Pawła II. Inicjatorem przedsięwzięcia był Społeczny Komitet Organizacyjny (przekształcony później w Fundację Szlaki Papieskie), złożony z przedstawicieli Krakowa oraz lokalnych władz samorządowych i parafii. Fundacja Szlaki Papieskie działa w Krakowie od roku 2003, pod patronatem honorowym kard. Stanisława Dziwisza i zajmuje się dokumentacją, a także opisem miejsc odwiedzanych przez Karola Wojtyłę.

Oceń treść:
Źródło:
;