Imieniny: Erazma, Katarzyny

Wydarzenia: Dzień Pluszowego Misia

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski o śp. prof. Stanisławie Grygielu: Jego życie było jednym wielkim posługiwaniem autentycznej mądrości zakorzenionej w obiektywnej prawdzie

trumna Stanisława Grygiela fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Możemy powiedzieć z całą pewnością: otrzymywał od Boga prawdziwą „obfitość łaski i daru sprawiedliwości” – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w intencji śp. prof. Stanisława Grygiela sprawowanej w kościele św. Jadwigi Królowej w Krakowie.

 

Liturgii żałobnej w intencji śp. prof. Stanisława Grygiela w kościele św. Jadwigi Królowej w Krakowie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Koncelebrowali kard. Stanisław Dziwisz, który był „wiernym pośrednikiem” między św. Janem Pawłem II a rodziną państwa Grygielów, a także ks. infułat Bronisław Fidelus – krajan prof. Stanisława Grygiela oraz liczni kapłani.

Prof. Stanisław Grygiel został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla rozwoju filozofii i kultury chrześcijańskiej, za osiągnięcia w działalność naukowej i publicystycznej”. Przed liturgią  odznaczenie z rąk wojewody małopolskiego odebrała żona zmarłego.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski życie prof. Stanisława Grygiela nazwał „jednym wielkim posługiwaniem autentycznej mądrości zakorzenionej w obiektywnej prawdzie”. Metropolita krakowski rozważał życiorys zmarłego w perspektywie słów Chrystusa skierowanych do szatana, w których Jezus nakreślił program chrześcijańskiego życia. 

Arcybiskup zaznaczył, że Stanisław Grygiel prawdy o tym, że „nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” uczył się w swoim rodzinnym domu w Zembrzycach. Etapem poszukiwania i zgłębiania prawdy była nauka w gimnazjum i liceum w Krakowie, później studia filozoficzne w Krakowie, Lublinie i Louvain. Szczególną próbą było nakłanianie go do współpracy z UB, której jednoznacznie odmówił, czego skutkiem były problemy ze znalezieniem pracy. Po obronie doktoratu pod kierunkiem bp. Karola Wojtyły stał się nauczycielem prawdy jako redaktor miesięcznika „Znak”, wykładowca filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej, a w 1981 r. stanął u początku  Polskiego Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie, który – zgodnie z życzeniem Jana Pawła II – miał być miejscem spotkania intelektualistów polskich z zachodnimi w atmosferze prawdy. Dziełem jego życia był Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, w ramach którego przez wiele lat kierował katedrą Karola Wojtyły.

W odpowiedzi na drugą lekcję Chrystusa: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego” prof. Stanisław Grygiel stał się „świadkiem szczególnie wiernej miłości małżeńskiej i rodzinnej”. – Zapewne teraz, znajdując się już po drugiej stronie życia, ta jego wierna miłość do ukochanej małżonki rodzi się w zupełnie nowych odsłonach Epifanii Bożej i ludzkiej – mówił arcybiskup. 

Metropolita dodał, że zmarły był też wierny i wdzięczny wobec dwóch przewodników w wierze. Pierwszym z nich był bp Jan Pietraszko, a drugim – bp Karol Wojtyła/Jan Paweł II. Szczególnie ważnym dzisiaj wymiarem wierności w życiu prof. Grygiela, na który zwrócił uwagę arcybiskup, była wierność ojczyźnie.

Abp Marek Jędraszewski zauważył, że aby za Chrystusem powtórzyć „Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”, trzeba mieć bardzo jasną hierarchię wartości, na której szczycie jest sam Bóg.

Metropolita przywołał też swoją ostatnią rozmowę z prof. Stanisławem Grygielem na 6 dni przed jego śmiercią. Profesor wspominał, jak podczas wojny i później, razem z mamą, pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzielił się także pragnieniem, by w Krakowie znalazło swoje przedłużenie dzieło w postaci Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Na koniec prosił o błogosławieństwo. 

– Możemy powiedzieć z całą pewnością: otrzymywał od Boga prawdziwą „obfitość łaski i daru sprawiedliwości”. (…) Kiedy wiemy, że jest hań, że jest tam, przenika nas moc nadziei, że „królować będzie w życiu [wiecznym] z powodu Jednego – Jezusa Chrystusa”, w którego wierzył swą piękną i bardzo mądrą, przenikniętą wielką dobrocią serca, wiarą – zakończył abp Marek Jędraszewski.

W imieniu rodziny, za towarzyszenie modlitwą, zwłaszcza w ostatnich dniach życia męża podziękowała Ludmiła Grygiel. Poinformowano o licznych listach kondolencyjnych nadesłanych przez pasterzy Kościoła w Polsce na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Odczytano list nadesłany przez prymasa abp. Wojciecha Polaka. W imieniu Związku Podhalan wdzięczność za „wielkość i mądrość” prof. Grygiela wyraził kapelan ks. Władysław Zązel. W imieniu parafii św. Jadwigi Królowej, w której państwo Grygielowie „czuli się jako w domu” dziękował proboszcz ks. Marek Hajdyła.

Po Mszy św., zgodnie z życzeniem rodziny zmarłego, która prosiła, żeby nie przynosić na pogrzeb kwiatów, datki zbierali wolontariusze Domów Samotnej Matki w Krakowie. Ciało prof. Stanisława Grygiela zostało przewiezione do Zembrzyc i złożone w rodzinnym grobowcu.

Stanisław Grygiel był profesorem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Urodził się w 1934 roku w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej. Studia filozoficzne ukończył na Papieskim Fakultecie Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (1956), a studia filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1961). Doktorat z filozofii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie (1965). Kierownikiem jego pracy doktorskiej był biskup Karol Wojtyła.

W latach 1966-1967 był stypendystą w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie w Louvain w Belgii, a w latach 1962-1980 redaktorem katolickiego miesięcznika „Znak” i wykładowcą filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Od 1980 roku, wraz z małżonką Ludmiłą oraz dziećmi Moniką i Jakubem, mieszkał w Rzymie, gdzie w 1981 roku założył Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej przy Fundacji im. Jana Pawła II. Wykładał antropologię filozoficzną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Przez ponad 20 lat wykładał filozofię człowieka w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Waszyngtonie. W latach 90. wykładał filozofię w Lugano w Szwajcarii.

Był również współzałożycielem i długoletnim dyrektorem kwartalnika „Il Nuovo Areopago”. Uczestniczył w pracach dwóch Synodów Biskupów Europejskich. Jest autorem licznych publikacji książkowych wydanych w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Opublikował też wiele esejów i artykułów w kilku językach w Europie, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji. Był członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (European Academy of Sciences and Arts, Vienna-Salzburg), Akademii Filozoficznej w Argentynie oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Orderem św. Grzegorza (Watykan 2008), Wielkim Krzyżem Zasługi Kawalerów Maltańskich z Gwiazdą (Rzym 2014), nagrodą Totus Tuus (Warszawa 2021). Doktor honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2021). Żywo angażował się w rozwój inicjatyw związanych z tematyką rodzinną i małżeńską w rodzinnej archidiecezji krakowskiej. W ostatnich latach przyczynił się do zorganizowania i realizacji dwóch Międzynarodowych Kongresów dla Małżeństwa i Rodziny, które odbyły się w Krakowie w latach 2018 – 2022.

Prof. Stanisław Grygiel zmarł 20 lutego w Rzymie w wieku 89 lat.

Źródło:
;