Pod oknem
Abp Marek Jędraszewski o wyborze Leona XIV: Patrzymy z wielką nadzieją na nowego Ojca Świętego
- Patrzymy z wielką nadzieją na nowego Ojca Świętego i jesteśmy przekonani, że spełniły się te słowa, którymi 2 lata przed śmiercią kończył swój słynny „Tryptyk rzymski” św. Jan Paweł II Wielki, pisząc: „On wskaże”. Wskazał Leona XIV, za co niech będą Bogu dzięki – powiedział abp Marek Jędraszewski po ogłoszeniu wyboru kard. Roberta Prevosta na Stolicę Piotrową.
– Z wielką radością przyjąłem wiadomość o wyborze nowego Ojca Świętego, kolejnego Piotra naszych czasów, który jak każdy papież – z racji swego powołania – jest Piotrem, czyli Skałą, opoką wiary dla całego ludu Bożego i to wybrzmiało bardzo jasno z tego pierwszego orędzia Ojca Świętego Leona XIV – powiedział metropolita krakowski po otrzymaniu informacji o wyborze kard. Roberta Prevosta na Stolicę Piotrową.
Abp Marek Jędraszewski wskazał na nawiązanie, poprzez obrane imię, z jednej strony do św. Augustyna, który w trudnych czasach upadku Cesarstwa Rzymskiego powiedział do swoich wiernych: „Z wami jestem chrześcijaninem. Dla was jestem biskupem. Łączy nas chrzest, ale wiem, że ja wam muszę przewodzić w drodze do Domu Ojca. Mam tego świadomość i chcę to wykonać z całą powagą, odpowiedzialnością i jasnością doktryny”, z drugiej zaś do Leona XIII, papieża przełomu XIX i XX w. – (…) Papieża, który prowadził dialog z tamtym czasem, z tamtym światem w sytuacji dla Kościoła bardzo trudnej. To właśnie Leon XIII w czasie rozchwiania, pojawiania się doktryn negujących w ogóle istnienie Pana Boga (…) najpierw zadbał o to, żeby nauczanie Kościoła było bardzo jasne, bardzo precyzyjne, oparte na fundamentach i wiary i metafizyki – wyjaśnił metropolita krakowski, wskazując na encykliki Aeterni Patris i Rerum Novarum.
– Jestem całkowicie przekonany, że nowy papież Leon XIV z całą świadomością przyjął to imię, zdając sobie sprawę z rozchwiania doktrynalnego, zachwiania poczucia tego, czym jest prawda, z tego powszechnego zwątpienia w prawdę. Taki jest ten Ojciec Święty. Tak się przedstawił w tych swoich pierwszych słowach – podkreślił arcybiskup, zwracając uwagę także na nabożeństwo nowego następcy św. Piotra do Matki Bożej, oraz na jego pochodzenie, wykształcenie i doświadczenie duszpasterskie. – Jednocześnie to papież, który jest misjonarzem, który z Ewangelią Chrystusową idzie na cały świat, również w te tereny bardzo trudne od strony misyjnej – do Peru – powiedział metropolita krakowski.
Abp Marek Jędraszewski podzielił się również wielką radością i nadzieją, która towarzyszy temu wyborowi. – Patrzymy z wielką nadzieją na nowego Ojca Świętego i jesteśmy przekonani, że spełniły się te słowa, którymi 2 lata przed śmiercią kończył swój słynny „Tryptyk rzymski” św. Jan Paweł II Wielki, pisząc (…)_: „On wskaże”. Wskazał Leona XIV, za co niech będą Bogu dzięki – podkreślił.
Arcybiskup ponowił przy tej okazji zaproszenie do udziału w niedzielnych uroczystościach ku czci św. Stanisława, patrona dzisiejszego dnia. – Serdecznie zapraszam wszystkich na uroczystości odpustowe na Skałce w najbliższą niedzielę, 11 maja, które siłą rzeczy będą dziękczynieniem składanym Panu Bogu za tego wielkiego, wspaniałego pasterza krakowskiego z końca XI wieku, ale jednocześnie będą dziękczynieniem za nowego Ojca Świętego, nowego Piotra naszych czasów. Serdecznie zapraszam na to wspólne dziękczynienie Panu Bogu, który tak wspaniale prowadzi swój Kościół – zwrócił się do wiernych metropolita krakowski.
Kard. Robert Francis Prevost urodził się 14 września 1955 roku w Chicago jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego i Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha. To pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku Ojciec Święty z kontynentu amerykańskiego.
W młodości uczęszczał do Niższego Seminarium Ojców Augustianów, a następnie do Villanova University w Pensylwanii, na którym w 1977 roku uzyskał licencjat z matematyki i podjął studia filozoficzne. We wrześniu 1978 roku wstąpił natomiast do zakonu św. Augustyna w Saint Louis, w prowincji Matki Boskiej Dobrej Rady w Chicago. Profesję wieczystą złożył 29 sierpnia 1981 roku. Studia teologiczne kontynuował w Catholic Theological Union w Chicago, uzyskując dyplom. Gdy miał 27 lat został wysłany przez przełożonych do Rzymu na studia z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum).
Święcenia prezbiteratu otrzymał 19 czerwca 1982 roku w kolegium augustiańskim Santa Monica z rąk abp. Jeana Jadota. W 1985 roku w ramach prac nad doktoratem został wysłany na misję augustiańską w Chulucanas, w Piurze, w Peru. Był tam do roku 1986. W 1987 roku obronił rozprawę doktorską na temat: „Rola przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna” i został mianowany dyrektorem ds. powołań oraz misji prowincji Matki Dobrej Rady w Olympia Fields w stanie Illinois.
W 1988 roku trafił na misję do Trujillo, również w Peru, jako dyrektor wspólnego programu formacyjnego dla kandydatów augustiańskich z wikariatów Chulucanas, Iquitos i Apurímac. Na przestrzeni 11 lat pełnił funkcje: przeora wspólnoty (w latach 1988–1992), odpowiedzialnego za formację (w latach 1988–1998) i wychowawcy w seminarium (w latach 1992–1998). Posługiwał także w archidiecezji Trujillo, jako wikariusz sądowy (w latach 1989–1998). Był również wykładowcą prawa kanonicznego, patrystyki i teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym San Carlos y San Marcelo. Równocześnie powierzono mu duszpasterską opiekę nad wspólnotą Nuestra Señora Madre de la Iglesia, która została następnie przekształcona w parafię pod wezwaniem św. Rity (posługiwał tam w latach 1988–1999) i która znajduje się na ubogim przedmieściu Trujillo.
W 1999 roku został wybrany prowincjałem prowincji augustiańskiej „Matki Dobrej Rady” w Chicago, a dwa i pół roku później, podczas Kapituły Generalnej Zakonu Świętego Augustyna współbracia powierzyli mu misję przeora generalnego, którą kontynuował także w drugiej kadencji, po kapitule z 2007 roku.
W październiku 2013 roku wrócił do prowincji w Chicago i został odpowiedzialnym za formację w klasztorze św. Augustyna oraz radnym i wikariuszem prowincjalnym. Funkcje te pełnił do chwili, gdy papież Franciszek mianował go 3 listopada 2014 roku administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Chiclayo, mianując go biskupem i przydzielając mu stolicę tytularną Sufar. 7 listopada objął diecezję. Nieco ponad miesiąc później, 12 grudnia w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe, nuncjusz apostolski w Peru abp James Patrick Green, udzielił mu święceń biskupich.
Jego zawołaniem biskupim są słowa „In Illo uno unum” – słowa św. Augustyna z „Objaśnień do Psalmu 127”, podkreślające, że „chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w Chrystusie stanowimy jedno”.
26 września 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem Chiclayo, a w marcu 2018 roku został wybrany drugim wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Peru.
30 stycznia 2023 roku papież mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, podnosząc go do godności arcybiskupa. Na konsystorzu 30 września tego samego roku kreował go kardynałem, z kościołem tytularnym św. Moniki, należącym do rzymskiej diakonii pod wezwaniem tej samej świętej.
Kard. Prevost objął ją 28 stycznia 2024 roku i jako prefekt dykasterii uczestniczył w ostatnich podróżach apostolskich papieża Franciszka oraz w pierwszej i drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności w październiku 2024 roku.
4 października 2023 roku Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji (Sekcji do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych), Dykasterii Nauki Wiary, Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, Dykasterii ds. Duchowieństwa, Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, Dykasterii ds. Tekstów Legislacyjnych, a także Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.
6 lutego 2025 roku papież włączył go do grona kardynałów biskupów, przyznając mu diecezję Albano.