Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski: Patrząc na krzyż Chrystusa wiemy, że nasze przemijanie ma sens, bo zmierza od śmierci ku pełni życia

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Patrząc na krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, na którym dokonało się zbawienie świata, wiemy mocą wiary, że nasze przemijanie ma sens, bo zmierza od śmierci ku pełni życia – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Wielki Piątek w katedrze na Wawelu.

 

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski przytoczył opis ukrzyżowania Jezusa według wizji bł. Anny Katarzyny Emmerich. Odnosząc się do nauki św. Pawła, metropolita krakowski zauważył, że są przeciwnicy krzyża i Chrystusa ukrzyżowanego, „co idą na zatracenie”. Są to Żydzi, którzy żądają znaków, a gdy pokaże im się znak krzyża, to jest dla nich zgorszeniem. Grecy szukają mądrości, a gdy im się ukaże prawdę o Chrystusie ukrzyżowanym, uznają ją za głupstwo. Ale są także wśród Żydów i Greków także i ci, którzy dostępują zbawienia – dla nich Chrystus ukrzyżowany jest mocą Bożą i mądrością Bożą.

Dzięki wierze i rozumowi, jak zaznaczył arcybiskup, dokonuje się w nich szczególny proces wznoszenia ich ducha ku kontemplacji prawdy opisany w preambule encykliki Fides et ratio Jana Pawła II, która została opublikowana w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września 1998 r. Kontemplując Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego człowiek może poznać prawdę o sobie samym.

Karol Wojtyła w „Pieśni o Bogu ukrytym” krzyż określił jako znak nieskończonej miłości Boga do człowieka. Ta miłość objawiona w krzyżu nadaje sens życiu każdego człowieka. – Przemijanie ma sens, bo Chrystus ukrzyżowany, który trzeciego dnia zmartwychwstał, pokazał nam wszystkim gdzie mamy zdążać – mówił abp Marek Jędraszewski cytując fragmenty „Tryptyku rzymskiego”. – Patrząc na krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, na którym dokonało się zbawienie świata, wiemy mocą wiary, że nasze przemijanie ma sens, bo zmierza od śmierci ku pełni życia – zakończył.

Źródło:
;