Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski podczas liturgii stacyjnej: Powróćmy do prawdy o Bogu Ojcu

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Budować cywilizację miłości, to powracać do Ojca, który jest najwyższym dobrem; to otwierać się na Boga Ojca, który jest miłością; to uznawać w Nim, że jest bogaty w miłosierdzie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii stacyjnej w sanktuarium św. Józefa w Krakowie – Podgórzu.

 

Odwołując się w czasie homilii do odczytywanego dziś w liturgii fragmentu Ewangelii, abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że tożsamość Jezusa ma korzenie w jedności z Bogiem Ojcem, w całkowitym Jemu posłuszeństwie. – Bliskość z Ojcem oznacza także bliskość z Duchem Świętym, a ci którzy otrzymają Ducha Świętego będą mogli uczestniczyć w całej niezmierzonej tajemnicy Trójcy Przenajświętszej – mówił metropolita krakowski.

Nawiązując do patrona dzisiejszego kościoła stacyjnego w Krakowie, arcybiskup wskazał na ewangeliczną scenę z odnalezieniem Jezusa w świątyni, kiedy 12-letni Jezus nakreślił wyraźną różnicę w pierwszeństwie Boga Ojca przed wszystkimi ziemskimi ojcami, także św. Józefem.

W Rzymie wierni gromadzą się dziś w kościele św. Euzebiusza, którego patron jest męczennikiem za wiarę z III lub IV wieku. – Dla chrześcijan jest tylko jeden Bóg, o którym trzeba świadczyć, którego trzeba głosić, a jeśli przyjdzie czas największej próby – być gotowym nawet na męczeńską śmierć. Bo ustanowiona przez Chrystusa hierarchia wartości: „jeden jest wasz Ojciec, ten który jest w niebie” domaga się potwierdzenia ze strony uczniów Chrystusa, potwierdzenia jednoznacznego i do końca – mówił metropolita.

Stwierdził, że na tym etapie wielkopostnego pielgrzymowania wierni spotykają się z apelem, by powrócić do prawdy o Bogu Ojcu – „by uznawać Go za tego, który jest Stwórcą całego świata i nas wszystkich i który, w Swoim wielkim miłosierdziu czeka na nas, abyśmy mogli wrócić do Jego domu, gdzie szczęście prawdziwe nie będzie miało żadnego kresu”.

Zauważył, że o tym, że tak trzeba patrzeć na Boga Ojca mówił św. Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 1991 roku. – Wrócić do Ojca. Wrócić do Jego przykazań, które dane są człowiekowi dla jego dobra. Budować cywilizację miłości, to powracać do Ojca, który jest najwyższym dobrem; to otwierać się na Boga Ojca, który jest miłością; to uznawać w Nim, że jest bogaty w miłosierdzie – mówił metropolita krakowski odnosząc się do papieskiej homilii.

– O tę głęboką wiarę w Boga Ojca, fundament naszego życia, podstawę naszej nadziei na dziś, na jutro, na wieczność prośmy naszego Ojca, który jest w niebie – zaapelował na koniec.

Źródło:
;