Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski: Poznać Chrystusa i przez całe życie do Niego biec

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Jezus Chrystus u szczytu wszystkich wartości życiowych i ten bieg wytrwały, bez ustanku, do końca, by posiąść wieniec zwycięstwa – to przesłanie św. Pawła, św. Marka Ewangelisty i św. Kazimierza Jagiellończyka, na które podczas liturgii stacyjnej w kolegiacie św. Anny w Krakowie zwrócił uwagę abp Marek Jędraszewski.

 

Na początku liturgii proboszcz ks. Tadeusz Panuś zwrócił uwagę, że kolegiata św. Anny jest jedną z trzech świątyń w Polsce, w których jest konfesja z relikwiami świętego – św. Jana Kantego. Poza tym w bazylice przechowywane są szczątki dwóch kandydatów na ołtarze – bp. Jana Pietraszki i Jerzego Ciesielskiego. W tej świątyni święcenia kapłańskie przyjął ks. Michał Rapacz, który będzie beatyfikowany 15 czerwca 2024 r. a w gronie ówczesnych kandydatów do prezbiteratu byli także obecni błogosławieni ks. Piotr Dańkowski i ks. Władysław Bukowiński.

Odwołując się do nauczania św. Pawła abp Marek Jędraszewski w czasie homilii wskazał na ciągłą aktualność programu życia Apostoła Narodów, który zbudowany jest na prawdzie o Chrystusowym zmartwychwstaniu. Św. Pawłowi przyświeca nadzieja, że upodabniając się do śmierci Chrystusa będzie miał też udział w Jego chwale, dlatego zachęca wierzących, aby go naśladowali, żyli „dla Chrystusa” i wzięli udział w życiowych zawodach, aby osiągnąć wieniec zwycięstwa.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że ten program w swoim życiu urzeczywistniał także św. Marek Ewangelista, który jest patronem dzisiejszego kościoła stacyjnego w Rzymie. Św. Marek w swojej Ewangelii spisał to, co głosił o Jezusie św. Piotr. Tych dwóch z grona pierwszych wyznawców Chrystusa łączyła specjalna więź – Piotr nazywał go swoim duchowym synem. Marek był także bliski św. Pawłowi, który uważał go za „przydatnego do posługiwania”. – Słuchający Pawła i jego nauczania, jego świadek; słuchający i spisujący katechezę św. Piotra – mówił metropolita podkreślając, że w swojej Ewangelii Marek spisuje przede wszystkim czyny i cuda Jezusa pokazując Jego potęgę i moc; już na samym początku zapisuje wyznanie, że Jezus jest Synem Bożym. – Tą katechezą, tą Ewangelią o Jezusie Chrystusie Synu Bożym żył na co dzień; tą Ewangelię poświadczył własnym życiem – męczeńską śmiercią w Aleksandrii – mówił abp Marek Jędraszewski.

Przywołał też postać patrona dnia dzisiejszego św. Kazimierza, którego posąg znajduje się na fasadzie kolegiaty św. Anny. – O jego życiu możemy powiedzieć: jak św. Paweł biegł ku Chrystusowi; pośród trudności niełatwego ówczesnego życia, na które on jako królewicz przeznaczony do sprawowania władzy w Królestwie Polskim i na Litwie był szczególnie narażony – mówił arcybiskup.

– Św. Paweł, który nas naucza, co znaczy poznać Jezusa Chrystusa i co znaczy do Niego przez całe życie biec. I dwie postaci, które to urzeczywistniły – św. Marek Ewangelista i św. Kazimierz Jagiellończyk. Wsłuchujemy się w ich przesłanie skierowane do nas – Jezus Chrystus u szczytu wszystkich wartości życiowych i ten bieg wytrwały, bez ustanku, do końca, by posiąść wieniec zwycięstwa – zakończył metropolita.

Źródło:
;