Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Polska

Abp Marek Jędraszewski przekazał relikwie św. Floriana i św. Jadwigi Królowej do Kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, w której wzięła udział Para Prezydencka – Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda. Metropolita krakowski przekazał relikwie św. Floriana i św. Jadwigi Królowej.

 

Abp Marek Jędraszewski odwołując się do fragmentów Ewangelii wg św. Jana i Dziejów Apostolskich odczytywanych dziś w liturgii zwrócił uwagę na postawy ludzi w odniesieniu do Chrystusa – „świat Go nie poznał”, „swoi Go nie przyjęli”. „Tym jednak, którzy Go przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi”. W tym kontekście przywołał św. Szczepana, który jako pierwszy z tych, którzy uwierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, za to swoje wyznanie poniósł męczeńską śmierć.

Innym przykładem wiary aż po przelanie krwi jest św. Florian – żołnierz w armii cesarza Dioklecjana, który odmówił złożenia ofiary bogom czym zasłużył sobie na chłostę, tortury a na koniec utopienie w rzece Anizie. Arcybiskup przypomniał, że w 1184 r. relikwie św. Floriana trafiły do Krakowa na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Tradycja głosi, że konie wiozące relikwie na Wawel zatrzymały się na Kleparzu i tak długo nie chciały ruszyć z miejsca, aż biskup krakowski Gedko zdecydował o ufundowaniu w tym miejscu świątyni ku czci świętego.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że w 1528 r. w wielkim pożarze, który strawił tę część Krakowa, ocalał tylko kościół św. Floriana. Od tamtego czasu święty czczony jest w całej Polsce jako patron podczas klęsk pożarów, powodzi i sztormów. Florian jest także szczególnym orędownikiem hutników, strażaków, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, a w Krakowie uroczyście obchodzi się jego święto.

Arcybiskup przywołując postać św. Jadwigi Andegaweńskiej zaznaczył, że w tym roku obchodzona jest 650. rocznica jej urodzin i 640. rocznica przybycia do Krakowa i koronacji na króla Polski. Pod wpływem traktatów swojego kierownika duchowego dominikanina Henryka Bitterfelda Jadwiga zapragnęła, aby w katedrze na Wawelu „chwała Pańska rozbrzmiewała nieustannie”, dlatego założyła i wyposażyła Kolegium Psałterzystów, którzy „dniem i nocą śpiewają psalmy przed Najświętszym Sakramentem”. Symbolem szczególnej duchowości Królowej Jadwigi są dwie litery MM, które kazała umieścić na ścianach swojej komnaty, nawiązujące do ewangelicznych Marii i Marty, realizujących – odpowiednio – życie kontemplacyjne i czynne.

Źródło:
;