Pod oknem
Abp Marek Jędraszewski ustanowił Sanktuarium Świętego Józefa, Mężnego Opiekuna Rodzin
W uroczystość św. Józefa metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ustanowił Sanktuarium Świętego Józefa, Mężnego Opiekuna Rodzin w kościele parafialnym pw. Świętego Józefa w Krakowie-Podgórzu.
„Od dziesiątków lat, mimo zmieniających się okoliczności społecznych, trwa na Podgórzu żywa modlitwa przez wstawiennictwo Świętego Józefa oraz liczne i wciąż powstające jeszcze inicjatywy, które wzbudzają Kościołowi zastępy oddanych swoim dzieciom matek, odważnych mężów i ojców, młodych poszukujących autorytetu, a w wytrwałej pomocy wobec potrzebujących i modlitwie za zmarłych dają nam nadzieję wiecznego pokoju” – czytamy w dekrecie ustanawiającym archidiecezjalne Sanktuarium Świętego Józefa, Mężnego Opiekuna Rodzin w kościele parafialnym pw. Świętego Józefa w Krakowie-Podgórzu.
Sanktuarium cieszy się przywilejem możliwości uzyskania odpustu zupełnego przez wiernych, którzy nawiedzając je odmówią pobożnie modlitwę Ojcze Nasz i wyznanie Wierzę w uroczystość św. Józefa lub w niedzielę następującą po 19 marca, a także raz w roku, w dzień dowolnie wybrany przez każdego wiernego przybywającego do Sanktuarium oraz ilekroć bierze on udział w pielgrzymce do tego miejsca, która odbywa się przy licznym udziale wiernych (przy zachowaniu zwyczajnych warunków).
Rektorem sanktuarium będzie proboszcz parafii pw. Świętego Józefa w Krakowie-Podgórzu. Kustoszowi miejsca arcybiskup polecił troskę o to, by przybywający do sanktuarium mieli zapewniony jak najobfitszy dostęp do środków zbawienia poprzez głoszenie Słowa Bożego, odpowiednio ożywione życie liturgiczne, zwłaszcza zaś sprawowanie Eucharystii i sakramentu pokuty oraz przez kultywowanie przyjętych we wspólnocie Kościoła form pobożności ludowej”.
– Niech wierni przybywający do Sanktuarium w trwającym Roku św. Józefa i w następnych latach doświadczają przemożnego wstawiennictwa swojego Patrona, doznają pociechy w strapieniach i umocnienia w radościach, a w ufnej modlitwie wypraszają łaski potrzebne dla Ojca Świętego i Kościoła Powszechnego, dla Arcybiskupa Krakowskiego wraz z Archidiecezją Krakowską i dla całej Ojczyzny – napisano w dekrecie.