Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski w czasie Noworocznej Pasterki: Najgłębszym sensem tajemnicy Wcielenia jest to, że człowiek mógł stać się dzieckiem Bożym

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Chrześcijańskie błogosławieństwo dotyczy tego, abyśmy w głębi naszych serc i sumień mogli zwracać się do Boga słowami „Abba, Ojcze!”. W ten sposób potwierdzamy najgłębszy sens tajemnicy Wcielenia Pańskiego: „Syn Boży stał się Człowiekiem, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi” – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Noworocznej Pasterki odprawionej w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich.

 

W czasie homilii sprawowanej o północy Mszy św. abp Marek Jędraszewski odwołał się do czytania z Księgi Liczb i zauważył, że Aaronowe błogosławieństwo spełniło się – i to w najwyższym, niemożliwym wcześniej do wyobrażenie stopniu – poprzez narodzenie Jezusa Chrystusa w betlejemskiej grocie. – Zsyłając na świat Swego Jednorodzonego Syna, Bóg w niesłychany dotąd sposób rozpromienił nad nami swoje oblicze i obdarzył nas swoją łaską – mówił metropolita krakowski.

To błogosławieństwo spoczęło najpierw na Maryi Dziewicy, a później zaczęło spływać również na innych ludzi – pierwszymi byli betlejemscy pasterze, a po latach to „niezwykłe doświadczenie błogosławionej bliskości Boga” stało się również udziałem Apostołów. 

Arcybiskup zwrócił uwagę, że Aaron życzył synom i córkom Izraela, aby Bóg im błogosławił i ich strzegł, aby obdarzał ich łaską pokoju i rozpromieniał nad nimi swoje oblicze. – Życzył im zatem, aby daleki i transcendentny Bóg łaskawie zechciał okazywać im swoją życzliwość. Tymczasem chrześcijańskie błogosławieństwo dotyczy tego, abyśmy w głębi naszych serc i sumień mogli zwracać się do Boga słowami „Abba, Ojcze!” – mówił abp Jędraszewski podkreślając, że w ten właśnie sposób potwierdzamy najgłębszy sens tajemnicy Wcielenia Pańskiego: „Syn Boży stał się Człowiekiem, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi”. – Nie byłoby jednak tego naszego wyniesienia do godności dzieci Bożych bez Bogurodzicy Maryi, obdarzonej przez Pana szczególnym darem macierzyństwa Zbawiciela świata – dodawał.

Kończąc homilię abp Jędraszewski zachęcił, aby u progu Nowego 2021 Roku, „kiedy przed nami rysuje się tak wiele niewiadomych co do czekającej nas przyszłości”, zwrócić się do Maryi – „najbardziej ze wszystkich Matek zatroskanej o nasze zbawienie i o nasze wszelkie prawdziwe dobro doczesne”. Metropolita krakowski zrobił to słowami modlitwy „Pod Twoją obronę” i hymnem „Bogurodzica”.

Na zakończenie Mszy św. abp Jędraszewski złożył noworoczne życzenia. – Niech z tej kaplicy, w której 75 lat temu święcenia kapłańskie przyjął diakon Karol Wojtyła, popłyną najlepsze słowa dla całej naszej ojczyzny – słowa błogosławieństwa i pokoju – mówił metropolita krakowski.

Tradycję Noworocznej Pasterki w 1960 r. zapoczątkował ówczesny biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Karol Wojtyła, gromadząc na początku środowiska akademickie, a potem wszystkich chętnych na to niecodzienne świętowanie nadejścia Nowego Roku.

Oceń treść:
Źródło:
;