Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski w czasie święceń w kalwaryjskim sanktuarium: Niech wasze serca biją rytmem miłości Pana Jezusa i Jego Przenajświętszej Matki

święcenia kapłańskie fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Dzisiejsze święto jest dniem, w którym macie swoje serca przyłączyć do spotkań tych dwóch serc: Jezusa i Niepokalanej Dziewicy. Macie w sposób szczególny do tych serc się zbliżyć i odtąd łaską sakramentu zasługiwać nieustannie, każdego dnia, aż do końca Waszych dni na to, by wasze serca biły tym samym rytmem miłości Pana Jezusa i Jego Przenajświętszej Matki - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie święceń diakonatu i prezbiteratu w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

W homilii arcybiskup wskazał na cztery spotkania serc Maryi i Jezusa. Pierwsze z nich nastąpiło w łonie Niepokalanej, gdy serce Chrystusa tworzyło się pod sercem Matki. Drugie miało miejsce w świątyni, gdy Jezus się zagubił. Wtedy Zbawiciel dał wyraz pierwszeństwu Boga Ojca i Jego posłannictwu. Kolejne spotkanie serc odbyło się, gdy Maryja pragnęła spotkać się z Jezusem w czasie Jego nauczania. „Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką” – odrzekł wtedy Zbawiciel. Po raz czwarty serca Jezusa i Maryi spotkały się na Golgocie, gdy Chrystus pozostawił swój testament i Jego serce zostało przebite. Jednocześnie spełniła się wtedy przepowiednia Symeona i serce Mary zostało także przebite bólem cierpienia.

– Dzisiejsze święto jest dniem, w którym macie swoje serca przyłączyć do spotkań tych dwóch serc: Jezusa i Niepokalanej Dziewicy. Macie w sposób szczególny do tych serc się zbliżyć i odtąd łaską sakramentu zasługiwać nieustannie, każdego dnia, aż do końca Waszych dni na to, by wasze serca biły tym samym rytmem miłości Pana Jezusa i Jego Przenajświętszej Matki. Macie być otwarci na bicie tych serc i wsłuchiwać się w ich rytm w intymności Waszych modlitw – zauważył metropolita. Powiedział, że kandydaci do diakonatu i prezbiteratu mają wchodzić w tajemnicę pierwszeństwa spraw Bożych nad ludzkimi, poprzez śluby posłuszeństwa, czystości i ubóstwa oraz w przestrzeń miłości Stwórcy. – Macie być także solidarni z Chrystusem cierpiącym i ukrzyżowanym, solidarni z Chrystusem który jest znakiem sprzeciwu dla tego świata – podkreślił. – Macie trwać w postawie gotowości, by cierpieć dla Chrystusa i Kościoła – dodał. Stwierdził, że kochając Kościół kandydaci będą kochali Najświętsze Serce Jezusa i Niepokalane Serce Maryi, a rytm ich serc będzie odbiciem ich serc.

Podczas uroczystej liturgii w kalwaryjskiej bazylice z rąk abp. Marka Jędraszewskiego czterech braci br. Ewaryst Buła, br. Przemysław Płaczek, br. Jakub Budnyk i br. Damian Varhatiuk przyjęło święcenia diakonatu oraz br. dk. Dawid Bazan święcenia prezbiteratu.

Źródło:
;