Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski w Krzeszowicach o wierności wobec Boga i Ojczyzny

 fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Dzisiejszy dzień jest uwieńczeniem pamięci, która daje nam siłę ducha na obecne zmagania, by Polska nie zginęła w wierności wobec Boga, tradycji i historii. By trwała wielka i wspaniała, mimo trudności współczesnych czasów. By była wierna – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w parafii św. Marcina w Krzeszowicach. Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu, gdzie metropolita krakowski poświęcił odnowione mauzoleum, w którym spoczywa gen. Józef Chłopicki.

 

W homilii arcybiskup powiedział, że „wierność” jest słowem-kluczem, związanym z dzisiejszą uroczystością oraz czytaniami z liturgii słowa. To wierność ludzi wobec Boga, którzy zostali stworzeni na Jego obraz i podobieństwo. Abraham doskonale wiedział jak Ojciec się nad nim troszczy, wypełniając swe obietnice. Wierności Boga doświadczał także Mojżesz, który usłyszał glos Stwórcy z gorejącego krzaka. O wierności Ojca wobec Kościoła pisał św. Paweł, stwierdzając: „Wierny jest Pan, który umocni was i ustrzeże od złego”. Stwórca domaga się jednak, by każdy człowiek okazywał Mu swą wierność mimo wszelkich słabości. „Niechaj Pan skieruje serca wasze ku miłości Bożej i cierpliwości Chrystusowej!” – pisał Apostoł Narodów. Przykład prawdziwej, heroicznej wierności został przedstawiony w Księdze Machabejskiej, opisującej cierpienia siedmiu braci poddanych torturom, by wyrzekli się Boga. „Jesteśmy gotowi raczej zginąć, aniżeli przekroczyć ojczyste prawa” – powiedział jeden z nich. – To przejmująca lekcja wierności Boga wobec ludzi, wiernego spełniania przez Niego najświętszych obietnic, a potem wierności ludzi wobec Boga, którzy Jego uznają za swego jedynego i najwyższego Władcę, a jednocześnie Pana życia, który za wierność nagrodzi życiem wiecznym – podkreślił metropolita.

Przywołał postać gen. Józefa Grzegorza Chłopickiego, który był związany z walką o niepodległość u samych początków narodowej tragedii. Brał on udział w wielu bitwach, m.in. pod Zieleńcami oraz w czasie insurekcji kościuszkowskiej. W 1797 r. wstąpił do Legionów Dąbrowskiego i uczestniczył w wielu kampaniach. W 1806 r. na rozkaz Napoleona udał się na Śląsk, gdzie powstał Legion Polsko-Włoski. Brał udział w hiszpańskich bitwach, a w 1812 w wojnie przeciwko Rosji. Wstąpił do armii Królestwo Polskiego, obejmując dowództwo 1 Dywizji Piechoty. Po wybuchu Powstania Listopadowego stanął na jego czele. Ostatnie lata życia spędził w Krzeszowicach, w gościnnym pałacu Potockich. Gen. Józef Chłopicki reprezentował pierwsze pokolenie ludzi, którzy się nie poddali i stali się natchnieniem dla tych, którzy podjęli zmagania o wolną Polskę.

– Dzisiejsza uroczystość jest uwieńczeniem pamięci, która daje nam siłę ducha na obecne zmagania, by Polska nie zginęła w wierności wobec Boga, tradycji i historii. By trwała wielka i wspaniała, mimo trudności współczesnych czasów. By była wierna – powiedział arcybiskup. Na zakończenie podkreślił, że trzeba mieć w sobie wdzięczność wobec tych, którzy wiernie chcą pielęgnować pamięć o bohaterach.

Źródło:
;