Imieniny: Gabriela, Anastazji

Wydarzenia: Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski w Rabce-Zdroju: Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie. Jest to jedno wielkie dzieło miłości, miłości miłosiernej, by pomagać dzieciom wzrastać w łasce u Boga i u ludzi – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. dziękczynnej za 5-lecie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Rabce-Zdroju.

 

Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. Piotr Iwanek witając abp. Marka Jędraszewskiego i dziękując mu za modlitwę przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „w wychowaniu chodzi o to, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem”.

Do tych słów w czasie homilii nawiązał metropolita krakowski dodając, że człowiek staje się bardziej człowiekiem, kiedy ma uporządkowany system wartości, czyli wtedy, kiedy na jego szczycie jest Pan Bóg. Podkreślił, że człowiek staje się człowiekiem, kiedy może Pana Boga poznawać i kochać, czyli miłością odpowiadać na Jego miłość.

– Przyczyniać się do tego, żeby dzieci i młodzież wzrastały w łasce u Boga i u ludzi, żeby wzrastały w swoim człowieczeństwie – wskazał arcybiskup na fundamentalne zadanie szkoły katolickiej. Zaznaczył, że ukoronowaniem zdobywanej w szkole wiedzy jest poznanie Boga, z którego powinny wypływać uczynki miłości będące odpowiedzią na Bożą miłość względem człowieka.

Odnosząc się do fragmentu z Księgi Mądrości, metropolita zwrócił uwagę, że człowiek mądry to ten, który poznając świat zmysłami stawia sobie pytanie o źródło i przyczynę istnienia świata, a odpowiedzi odnajduje w Bogu. Arcybiskup zachęcał mieszkańców Rabki-Zdroju, aby wysławiali Boga za niezwykłe cuda natury, jakimi są góry.

Podając przykład patronki dzisiejszego dnia – św. Elżbiety Węgierskiej metropolita wskazał na wzór służby drugiemu człowiekowi, która była wyrazem miłości do Boga. Przypomniał, że w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wzywał do „wyobraźni miłosierdzia”. Arcybiskup zaznaczył, że Ojciec Święty nazywał wówczas miłosierdziem nie tylko materialną pomoc ubogim, ale także wspieranie zagubionych i uzależnionych, towarzyszenie samotnym, a przede wszystkim pokazywanie Boga, jako dobrego ojca, który nas kocha. – Nie ma wspanialszego daru miłosierdzia, które możemy przekazać, jak to, żeby nauczyć ludzi o Bogu, który nas kocha – mówił abp Marek Jędraszewski dodając, że człowiek wypełniający Boże przykazania jest wewnętrznie silny, wzrasta w swoim człowieczeństwie, ma poczucie sensu własnego życia.

– Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie – powtórzył arcybiskup. – Jest to jedno wielkie dzieło miłości, miłości miłosiernej, by pomagać dzieciom wzrastać w łasce u Boga i u ludzi – dodawał dziękując za Katolicką Szkołę Podstawową w Rabce-Zdroju i modlił się o to, aby przynosiła owoce dla dzieci, wychowawców i rodziców.

Źródło:
;