Pod oknem
Abp Marek Jędraszewski w świątecznym tramwaju MPK: Ten cudowny przejazd jest objawianiem Pana światu poprzez kolędę i śpiew
– Ten cudowny przejazd jest objawianiem Pana Jezusa współczesnemu światu przez kolędę, śpiew, rozświetlony tramwaj. Dziękuję wam za to, że jesteście i proszę, by to wydarzenie nie ograniczało się tylko do dzisiejszego dnia, ale było treścią waszej codzienności – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas kolędowania w świątecznym tramwaju MPK.
Kolędowanie w świątecznym tramwaju Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie odbyło się po raz szósty. Pojazd kursował przez pl. Wszystkich Świętych, ulicami Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową i Westerplatte do Cichego Kącika. W tramwaju kolędy i pastorałki śpiewali uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie oraz podopieczni Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach. W tym roku w ramach kolędowania odwiedzono osoby w kryzysie bezdomności, którymi opiekuje się kapucyńskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, działające przy ul. Smoleńsk. Podopiecznym Dzieła zostały przekazane najpotrzebniejsze dla nich rzeczy.
Pasażerem tego wyjątkowego tramwaju był także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
W czasie spotkania z podopiecznymi Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, dyrektor organizacji br. Jacek Waligóra OFMCap powiedział, że ten dzień jest wyjątkowo piękny, ponieważ objawia się w nim Boża miłość we Wcielonym Słowie. – Chciałbym powitać księdza arcybiskupa w tej przestrzeni, w której jak wierzę, miłość objawia się przez 365 dni w ciągu roku. Dociera ona do wielu naszych podopiecznych, których w ciągu roku mamy 1600, którym próbujemy pomagać w trudnym powrocie z bezdomności do „domności” – powiedział. Podkreślił, że wiele osób udało się fundacji uratować, a to miejsce jest nazywane często „fabryką dobra”.
Arcybiskup powiedział, że to ważne spotkanie pokaże inny wymiar życia i codzienności, który jest trudny, ale także przeniknięty wielką dobrocią. Wyraził nadzieję, że pozwoli ono dostrzec inną cząstkę Krakowa oraz nakłonić do podjęcia trudu i poświęcenia. – Człowiek staje się w pełni człowiekiem tylko wtedy, kiedy daje coś z siebie bezinteresownie dla drugiego człowieka. Niech to spotkanie pełne radości będzie hołdem złożonym Panu Jezusowi, który jako dziecko przyszedł na świat i przed którym padali na twarz mędrcy – wielcy tego świata, a także prości ludzie i pastuszkowie – powiedział. Życzył także wszystkim, by znaleźli drogie swemu sercu miejsce przy żłóbku Jezusa.
Br. Jacek Waligóra OFMCap w podziękowaniu przekazał arcybiskupowi figurkę św. Ojca Pio, wykonaną przez podopiecznych fundacji. Wyraził wdzięczność za wszelkie złożone dary oraz młodzieży za ich udział i radosny śpiew.
Podczas kolędowania w tramwaju arcybiskup podziękował wszystkim osobom, biorącym udział w organizacji tego wyjątkowego i radosnego wydarzenia. Przypomniał, że świat poznał Chrystusa, ponieważ Jezus zechciał objawić się światu. Mędrcy podążając za gwiazdą, odnaleźli Dzieciątko w domu, w którym mieszkali także Maryja i św. Józef. Oddali Mu najwyższą cześć, składając dary. – To co my tu robimy, ten cudowny przejazd jest objawianiem Pana Jezusa współczesnemu światu przez kolędę, śpiew, rozświetlony tramwaj. Dziękuję Wam za to, że jesteście i proszę, by to wydarzenie nie ograniczało się tylko do dzisiejszego dnia, ale było treścią waszej codzienności – powiedział. Życzył zebranym, by ofiarowali Jezusowi najpiękniejszy dar – swe serca i przez to stawali się coraz lepsi i piękni.