Imieniny: Piotra, Walerii, Witalisa

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski w Tarnawie: Przyjmować Ewangelię jako Słowo Boga skierowane do nas

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Przyjąć Ewangelię jako Słowo Boga skierowane do nas. Słowo, które każe myśleć zupełnie innymi kategoriami niż głosi to tzw. mądrość tego świata – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnawie.

 

Witając abp. Marka Jędraszewskiego proboszcz ks. Jan Warta przedstawił historię parafii Nawiedzenia NMP, która figuruje już w spisie świętopietrza z roku 1325 – za dwa lata będzie obchodziła 700-lecie. Kościół parafialny wybudowano w 1440 r. Drewniana świątynia dotrwała do początku XIX w. W 1803 r. wybudowano dzisiejszy murowany kościół w stylu klasycystycznym z późnobarokowymi elementami, które ufundowała Izabela Lubomirska. Został konsekrowany w 1826 r. Do parafii należą dwie miejscowości – Tarnawa i Zbydniów. Razem tworzą wspólnotę liczącą 1284 wiernych należących do Kościoła katolickiego. Dominicantes jest ponad 60 procent. Proboszcz podkreślił dbałość parafian o ich świątynię, jej otoczenie i cmentarz parafialny. Wyliczał poczynione inwestycje remontowo-budowlane i mówił o planach na przyszłość, ale podkreślił że największym wyzwaniem, w obecnych realiach społeczno-kulturowych i ekonomicznych, jest integrowanie całych rodzin, aby zapewnić im alternatywę dla tego, co „nowoczesne, modne, ale niekoniecznie dobre, aby odnaleźli się w tym co piękne duchowo, rodzinnie i religijnie”.

Abp Marek Jędraszewski w homilii nawiązał do ewangelizacyjnej działalności św. Pawła w Tesalonikach. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że postawa Apostoła pełna życzliwości, dobroci, poświęcenia, bezinteresowności dała błogosławione owoce wiary. W tym kontekście zauważył, że wprawdzie nieznani są z imienia ci, którzy głosili Ewangelię u początku parafii w Tarnawie, ale ludzie tu mieszkający słuchali słów Bożej prawdy, przyjmowali sakramenty, cieszyli się własnym kościołem. Tak jest do dzisiaj. – Czyż nie można, za św. Pawłem, nie wysławiać Boga za te wszystkie dobre, wspaniałe rzeczy, które związane są w waszą wiarą? – pytał retorycznie arcybiskup dziękując parafianom z Tarnawy, że słuchają Słowa Bożego i według Ewangelii kształtują swoją codzienność. Odwołując się do sprawozdania proboszcza, metropolita podkreślił, że parafianie razem się modlą, świętują i troszczą się o piękno kościoła i jego otoczenia. – Z całą mocą podkreślam to słowo „razem”. Razem działać, razem podążać – mówił arcybiskup przypominając, że to kluczowe słowo dla rozumienia tego, co znaczy synod. – To, co się pośród was dzieje, w najbardziej podstawowym znaczeniu, jest dążeniem do Boga razem z Chrystusem, dążeniem tą drogą, którą nam wyznaczył poprzez swoją Ewangelią – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że to jest czasami trudna i wymagająca droga, niekiedy związana z cierpieniem, ale dająca poczucie sensu życia. Na koniec zaapelował, aby wiernie iść tą drogą za Jezusem, aby „słowa Ewangelii były prawdą Bożą, a nie tylko ludzką, prawdą, która daje wewnętrzną siłę, pokój i nadzieję”.

– W minionych latach nasza parafia poczyniła wiele znaczących działań duszpasterskich i gospodarczych dzięki czemu stajemy się co raz bardziej wspólnotą jako jedna rodzina Boża. Staramy się angażować w życie religijne i gospodarcza, by wzrastać w łasce u Boga, żyć na chwałę Boga, pożytek doczesny i wieczny całego Kościoła świętego – mówiła przedstawicielka rady parafialnej witając arcybiskupa w Tarnawie.

Po pierwszej Mszy św. abp Marek Jędraszewski spotkał się z różami Żywego Różańca i kołem gospodyń wiejskich. Nawiązując do wcześniejszych rozważań o synodalności, metropolita krakowski zwrócił uwagę, że modlitwę różańcową można nazwać „wspólnym wędrowaniem – w myślach, sercach, w paciorkach różańcowych, kiedy odmawiamy Zdrowaś Maryjo i Ojcze nasz – wędrowaniem z Panem Jezusem i Jego Matką”. – Razem z Panem Jezusem i Matką Najświętszą przebywamy drogę, kiedy rozważamy tajemnice różańca – mówił arcybiskup podkreślając, że jest to przeżywanie Ewangelii, czyli Bożej prawdy. Przypomniał, że Matka Boża w swoich objawieniach w XIX i XX w. wzywała do modlitwy różańcowej. – Mamy się modlić na różańcu, bo on nas chroni, bo on pozwala nam iść tą właściwą, dobrą drogą – mówił abp Marek Jędraszewski zachęcając do tej formy modlitwy zaznaczając, że nie jest ona łatwa.

Ksiądz proboszcz przedstawiając arcybiskupowi koło gospodyń wiejskich poinformował, że panie organizują opłatek dla ludzi starszych i chorych w domu kultury. Metropolita ofiarował uczestnikom spotkania różańce z jego herbem biskupim, w którym jest zawołanie „Scire Christum” – „Znać Chrystusa”, krzyż, symbol Matki Bożej Róży Duchownej z Gostynia w Wielkopolsce, lilia św. Józefa i lew św. Marka. Na odwrocie znajduje się wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej czczonej szczególnie przez św. Jana Pawła II. Później na plebani odbyło się spotkanie z radą parafialną i zespołem charytatywnym.

W czasie homilii na Mszy św. o godz. 10.30 abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Słowo Boże kierowane do ludzi to nie tylko pewna wiedza o Bogu i człowieku, ale to także nauka, która wymaga wewnętrznego nawrócenia, przyjęcia tych słów jako szczególnego wezwania i wymogu nowego życia. Ewangelia wzywa do jednoznacznej postawy wobec Boga Ojca, Jezusa Chrystusa a także drugiego człowieka. Metropolita wskazał też na równość między ludźmi wynikającą z tego, że mają jednego Ojca, dlatego wszyscy są dla siebie braćmi. Przypomniał też zasadę życia zawartą w dzisiejszej Ewangelii: „kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża będzie wywyższony”. – Przyjąć Ewangelię jako Słowo Boga skierowane do nas. Słowo, które każe myśleć zupełnie innymi kategoriami niż głosi to tzw. mądrość tego świata wzywająca do tego, żeby każdy za wszelką cenę realizował siebie, miał na uwadze tylko własne szczęście, powodzenie i sukces mierzony zwłaszcza tym, co się posiada – mówił metropolita podkreślając, że Chrystus w Ewangelii wzywa do miłości najpierw Boga, a później drugiego człowieka jak siebie samego. Nawiązując do poematu Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna” abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na zakorzenienie w ojczyźnie czy wspólnocie parafialnej i wzywał do refleksji nad tym, co można zrobić razem dla wspólnego dobra. Podkreślił, że wspólnotę narodową czy parafialną tworzy się nie tylko w wymiarze materialnym, ale także duchowym. – Wysławiajmy Boga za to, że przyjęliście słowa wiary nie jako mądrość czysto ludzką, ale jako Słowo Boga, słowo prawdy, słowo prawdy wymagającej, słowo prawdy, która daje życie, która daje życie wieczne – zakończył.

Po Mszy św. arcybiskup spotkał się ze służbą liturgiczną, scholą i młodzieżową drużyną pożarniczą, strażakami z OSP Tarnawa, OSP Zbydniów, z pocztami sztandarowymi i orkiestrą strażacką.

Źródło:
;