Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana

Wydarzenia: Dzień Anioła

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski wśród reprezentantów Polski na Synodzie Biskupów

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Podczas zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będzie trzech jej członków. Jednym z nich będzie metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

 

Abp Stanisław Gądecki, abp Marek Jędraszewski i abp Adrian Galbas – to oni w październiku wezmą udział w zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. synodalności z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.

Oprócz metropolitów poznańskiego, katowickiego i krakowskiego w gronie hierarchów z całego świata, którzy jesienią pojawią się w Rzymie, znaleźli się także dwaj inni polscy biskupi. Z nominacji papieskiej w obradach uczestniczył będzie metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś, a z grona szefów dykasterii Kurii Rzymskiej, kard. Konrad Krajewski, prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.

Do biskupów dołączą także świeccy, a wśród nich prof. Aleksander Bańka z Uniwersytetu Śląskiego. S. Jolanta Maria Kafka ze zgromadzenia Misjonarek Klaretynek znalazła się natomiast w gronie synodalnych ekspertów.

Pierwsze zgromadzenie Synodu o synodalności zaplanowane jest na dni od 4 do 29 października 2023 r. Obrady odbywać będą się w Rzymie. Uczestnicy po raz drugi do Wiecznego Miasta powrócą w październiku 2024 r.

Źródło:
;