Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

Wydarzenia: Dzień niespodziewanego całusa

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski z kolędą w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

arcybiskup w szpitalu fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski sprawował dziś Mszę św. dla pracowników i pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i odwiedził szpitalne oddziały z tradycyjną kolędą.

 

Prof. Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, witając wszystkich na początku Mszy św. zaznaczył, że z spośród trzech największych cnót w szpitalu nigdy nie brakowało miłości. Ale prosił, by dzisiejsza modlitwa sprawiła, żeby w szpitalu nie gasły wiara i nadzieja „w lepsze jutro, w zbawienie, w dobroć ludzką, w ciężką pracę; w to, że nasza modlitwa ma sens”.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że w tym roku będzie obchodzone 800-lecie żłóbka zorganizowanego po raz pierwszy przez św. Franciszka 25 grudnia 1223 r. Biedaczyna z Asyżu wniósł w ten sposób w obchody Bożego Narodzenia coś „bliskiego, zrozumiałego, tkliwego”. Metropolita krakowski przywołał wizję człowieka, który zobaczył jakby martwe Dzieciątko, które ożyło po tym, jak zbliżył się do niego św. Franciszek przeniknięty wzruszeniem i Bożą miłością. – To znak, że musimy ciągle trwać wokół tajemnicy wyrażonej w betlejemskim żłobku. I zbliżać się do niego z miłością i najwyższą czcią pogłębiając przy tym swoją miłość, wiarę i nadzieję – na przekór temu światu, który w niektórych „postępowych” krajach każe usuwać żłóbki, choinki, który ucieka od opłatków, który każe zapomnieć o tym, co się wydarzyło w Betlejem – mówił arcybiskup.

Metropolita krakowski dwa tygodnie temu odwiedził Asyż. Opowiadał o żłóbkach, które były rozmieszczone na wielu skwerach tego włoskiego miasta i o mappingach na fasadach kościołów, które ożywiały postaci z fresków Giotta. Arcybiskup podkreślił, że wszystkie te obrazy wywoływały radość wśród zwiedzających, a zwłaszcza wśród dzieci. – Wszyscy cieszyli się Bożym Narodzeniem – mówił.

Na koniec abp Marek Jędraszewski życzył wszystkim uczestnikom Eucharystii w kaplicy szpitala w Prokocimiu, by było w nich coś z radości, która przed ponad dwoma tysiącami lat zaistniała w Betlejem. – Syn Boży narodził się jako dziecko, właśnie po to, abyśmy wszyscy byli i każdego dnia stawali się prawdziwie Bożymi dziećmi – zakończył.

Po Mszy św. arcybiskup odwiedził oddziały szpitalne z wizytą kolędową. Tradycję tych spotkań w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym zapoczątkował kard. Franciszek Macharski.

Źródło:
;