Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Wody

Świat

Abp Mokrzycki: modlitwa może zmienić bieg historii

arcybiskup mieczysław mokrzycki fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy podziękowali Franciszkowi za to, że nie jest obojętny na los mieszkańców tego zagrożonego wojną kraju. Podkreślili, że w jego prośbie o modlitwę w intencji pokoju „dostrzegają ojcowską troskę, z jaką zatrzymuje się przy Ukraińcach, nie tylko jako głowa Kościoła katolickiego, ale również jako głos sumienia, wzywający do poszanowania prawa do pokoju i wolności”.

 

„Modlitwa może zmienić bieg historii. Wierzymy, że nasze dzisiejsze błaganie przyczyni się do tego, że będziemy mogli żyć w pokoju nie tylko na Ukrainie, ale w całej Europie” – mówi Radiu Watykańskiemu metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi za apel skierowany do całego świata, do Kościoła na całym świecie, aby modlił się o pokój w naszym kraju. Jest to dla nas bardzo ważna pomoc, ponieważ ta solidarność wszystkich ludzi dobrej woli dodaje także Ukrainie otuchy, nadziei, że ta wojna nie rozpocznie się. I my tutaj ufamy w moc modlitwy – mówi papieskiej rozgłośni abp Mokrzycki. – Wraz z Ojcem Świętym także cały Kościół na Ukrainie włącza się do tej modlitwy poprzez sakrament pokuty, Eucharystię, post i ofiarowanie trudu swego codziennego życia i cierpienia. Zachęcamy także naszych wiernych do odprawiania w tej intencji Drogi Krzyżowej i śpiewania suplikacji po każdej Mszy. My nie liczymy tylko na układy dyplomatyczne, na rozwiązania polityczne czy militarne, ale przede wszystkim widzimy rozwiązanie tego konfliktu w modlitwie, w Panu Bogu. To On jest Panem naszego losu i On może zmienić wszystko. Wierzymy, że takie bombardowanie Pana Boga naszymi modlitwami może przemienić wszystkie ideologie i zmienić cały świat na lepsze.“

Biskupi Ukrainy zaapelowali do wierzących, by do modlitwy o pokój dołączyli również post, i kontynuowali go w kolejne środy. W swym apelu podkreślili, że wyrzeczenie, połączone z ufną i prostą modlitwą sprawia, że wzrusza się serce Boga.

Źródło:
;