Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

Wydarzenia: Dzień niespodziewanego całusa

Pod oknem

Abp Piero Marini doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

wręczenie dyplomu fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W katedrze na Wawelu odbyła się uroczysta promocja doktorska abp. Piera Mariniego – bliskiego współpracownika Jana Pawła II i Mistrza Papieskich Celebracji Liturgicznych, który został 31. doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

 

Jak głosi uchwała Senatu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, tytuł doktora honoris causa abp. Pierowi Mariniemu nadano w szczególności za: „wzorowy sposób sprawowania urzędu ceremoniarza papieża św. Jana Pawła II”, „zapisanie się na trwałe w dziejach Kościoła jako wybitny znawca problematyki związanej z liturgią sprawowaną przez biskupa rzymskiego, którą dostosowywał do wymogów czasów współczesnych wraz z uwzględnieniem powszechnego wymiaru Kościoła”, „umożliwienie poznania procesu redakcji posoborowych ksiąg liturgicznych”, „za umiłowanie Kościoła, w szczególności jego świętej liturgii, któremu od dziesiątków lat służy z całym oddaniem; także za autentyczną i dyskretną troskę o liturgię papieską podczas apostolskich wizyt św. Jana Pawła II w Polsce, poprzez co wykazał życzliwość i szacunek dla naszej Ojczyzny, szczególnie w Krakowie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia”.

Laudację dla abp. Piera Mariniego wygłosiła s. prof. dr hab. Adelajda Sielepin CHR. – Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam w tym trudnym i znaczącym czasie za pośrednictwem księdza arcybiskupa spojrzeć na naszą tożsamość i misję poprzez pryzmat „źródła” i „szczytu”, którym jest liturgia, bowiem wszystkie dyscypliny, które podejmują studia nad etosem człowieka w kontekście dziejów zbawienia z liturgii, wychodzą i prowadzą do liturgii jako osnowy chrześcijańskiego życia i etyki – mówiła siostra profesor. – Niech osoba, życie i dokonania waszej ekscelencji pozostaną we wspólnocie naszej papieskiej uczelni darem szczególnego świadectwa bliskości ze św. Janem Pawłem II, ale nade wszystko jako charyzmat prawdziwego testis Mysteris Jesu Christi et Ecclesiae. Niech ta lekcja Mistrza papieskich celebracji, a od dzisiaj Mistrza Honorowego naszej uczelni, pomaga nam dostrzegać właściwy porządek i rozwijać najcenniejszą tkankę, którą jest duchowość, analogicznie do tego, czym liturgia jest dla Kościoła, a uczelnia papieska dla uczelni świeckich. Oby przykład ekscelencji i – ufamy – także modlitwa, pomogły nam żyć Ewangelią z ekumeniczną, pełną empatii miłością wobec siebie wzajemnie i wobec świata – zakończyła s. Adelajda Sielepin.

Abp Piero Marini podzielił się krótkim świadectwem i opowiedział, kim był dla niego Jan Paweł II i co od niego otrzymał. – Jego sposób przeżywania modlitwy, jego miłość do Soboru Watykańskiego II, jego entuzjazm do przeżywania uroczystości i do głoszenia Ewangelii wciąż pozostają zaproszeniem dla wszystkich wierzących i niewierzących, ale przede wszystkim dla mnie do ponownego spotkania z Karolem Wojtyłą, do refleksji nad jego życiem i czynami, aby zrozumieć znaczenie jego słów, aby na nowo odczytać gesty i wydarzenia, które towarzyszyły jego życiu – mówił nowy doktor honoris causa UPJPII. – Papież Jan Paweł II był dla mnie nie tylko przyjacielem, ale i drugim ojcem. Dał mi możliwość dzielenia się z nim radościami, smutkami, trudnościami, osiągnięciami i nadziejami. Wszystko to było wielkim darem – dodawał abp Piero Marini.

Abp Marek Jędraszewski zauważył, że abp Piero Marini swoją wieloletnią posługą u boku Jana Pawła II „wpisał się we wdzięczną pamięć ludzi wszystkich kontynentów jako ten, kto stał tuż przy Ojcu Świętym podczas niezliczonych, wspaniale przez niego przygotowanych papieskich uroczystości”. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że dziś „została niejako wskrzeszona bliskość papieża, który w dniu 16 października 1978 roku przybył do Rzymu da un paese lontano – „z dalekiego kraju”, z papieskim mistrzem ceremonii, który tego niezwykłego wieczoru towarzyszył Ojcu Świętemu w jego pierwszej papieskiej drodze – od Kaplicy Sykstyńskiej do Loggi Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra. Który był także przy nim w dniu 8 kwietnia 2005 roku, podczas ostatniej jego drogi, będąc m.in. świadkiem tego, jak nagły poryw wiatru zamknął księgę Ewangelii leżącą na trumnie zmarłego papieża”. – Jesteśmy pewni pewnością wiary w świętych obcowanie, że [Jan Paweł II] bardzo cieszy się z tego dzisiejszego wielkiego wydarzenia i że księdzu arcybiskupowi ze swego niebiańskiego okna szczególnie błogosławi – mówił metropolita składając gratulacje nowemu doktorowi honoris causa krakowskiej kościelnej uczelni.

Abp Piero Marini jest świadkiem Soboru Watykańskiego II, był profesorem i wykładowcą Papieskiego Instytutu Liturgicznego Świętego Anzelma w Rzymie, podsekretarzem Kongregacji ds. Kultu Bożego, Mistrzem Papieskich Celebracji Liturgicznych i przewodniczącym Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

W uroczystości na Wawelu wzięli udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Konrad Krajewski – Jałmużnik Papieski, abp Arthur Roche – prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz podsekretarz tej kongregacji – bp Aurelio García Macías. Obecni byli także wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, o. Leszek Gęsiak – rzecznik prasowy KEP reprezentujący Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, magnificencje i przedstawicieli uczelni katolickich w Polsce oraz Kolegium Rektorów Krakowa, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego.

Źródło:
;