Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Dialog

Abp Ryś: W relacjach z narodem żydowskim myślimy o sobie jako o przyjaciołach i braciach

arcybiskup Grzegorz ryś fot. Biuro Prasowe KEP

Dane nam jest przeżywać ogromny przewrót, jaki się dokonał w Kościele w relacjach chrześcijańsko-żydowskich począwszy od dokumentu soborowego Nostra aetate – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, podczas konferencji prasowej przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, XXIII Dniem Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

 

Abp Ryś zwrócił uwagę na to, że „dane nam jest przeżywać ogromny przewrót, jaki się dokonał w Kościele w relacjach chrześcijańsko-żydowskich począwszy od dokumentu soborowego Nostra aetate”. Przypomniał, że obecne są w nim trzy kluczowe tezy: Żydzi dalej są narodem wybranym, gdyż Bóg nie odrzucił Izraela; nie wolno odpowiedzialnością za śmierć Chrystusa obciążać ani Żydów żyjących współcześnie z Chrystusem, ani tych z późniejszych pokoleń; potępienie wszelkiego antysemityzmu.

Metropolita łódzki podkreślił, że dokument ten jest tak ważny, że podsumowując go po 50 latach, papież Franciszek powiedział, iż w wyniku Nostra aetate przeżyliśmy w Kościele przewrót w relacjach z narodem żydowskim i odtąd nie myślimy już o sobie jako o wrogach i obcych, ale jako o przyjaciołach i braciach.

Abp Ryś zaznaczył, że oprócz struktur oficjalnych związanych z Konferencją Episkopatu Polski istnieje również Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która organizuje spotkania modlitewne „Wspólna Radość Tory”. „W Polsce, w Kościele katolickim, dużo dobrego dzieje się w relacjach z Żydami” – przyznał abp Ryś. Dodał, że pozostaje wyzwanie edukacyjne, „aby ta świadomość Kościoła w relacjach chrześcijańsko-żydowskich stała się powszechna”.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Siedlcach. „Jest to moment modlitwy w miejscu, który dokumentuje obecność Żydów. W tym roku będzie to miejsce po zniszczonej przez Niemców synagodze. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash” – powiedział abp Ryś.

Odwołując się do jednego z dokumentów watykańskiej Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, abp Ryś dodał, że z narodem izraelskim wiążą nas więzi historyczne i duchowe. „Dokument podkreśla więzi duchowe, mając świadomość, że Pan Bóg działa w ludzie Bożym, jakim jest Izrael, także dzisiaj” – dodał abp Ryś.

Ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, podkreślił, że Kościół angażuje się w ekumenizm na trzech płaszczyznach: ekumenizm duchowy, doktrynalny i praktyczny. „Ekumenizm duchowy to wspólna modlitwa i świętość życia. Ekumenizm doktrynalny to dialog ekumeniczny, ekumenizm praktyczny to współpraca w różnych dziedzinach” – zaznaczył.

Dodał, że Polska Rada Ekumeniczna współpracuje nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale także na poziomie lokalnym. „Są inicjatywy całoroczne, zarówno modlitewne, jak i praktyczne, na przykład charytatywne” – zauważył.

Ks. Pawłowski zwrócił uwagę na to, że materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zostały przygotowane przez chrześcijan z amerykańskiego stanu Minnesota. Tematem przewodnim są słowa z Księgi Izajasza: „Czyńcie dobro, słuchajcie sprawiedliwości”.

Sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu poinformował, że nabożeństwo centralne odbędzie się w Lublinie 22 stycznia o godz. 15 w archikatedrze lubelskiej. Będzie mu przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Ks. Pawłowski zwrócił uwagę, że wyzwania ekumenizmu w Polsce leżą przede wszystkim na polu edukacji. „Chodzi o to, aby chrześcijanie w Polsce lepiej poznali chrześcijan innych wyznań. Najlepiej jeśli są to spotkania, m.in. modlitewne. Miejmy nadzieję, że ten Tydzień przyczyni się do takiego zbliżenia. Ekumenizm jest ważny, bo podział w Kościele utrudnia głoszenie Ewangelii i jest zgorszeniem dla świata” – podkreślił ks. Pawłowski.

„Dialog między chrześcijanami a wyznawcami religii niechrześcijańskich ma za podstawy dokument Nostra aetate, który pokazuje w odniesieniu do wyznawców Islamu, że są oni monoteistami, co nas łączy. A także uszanowanie tego, co w tych religiach jest święte i dobre” – powiedział bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Odniósł się także do dokumentu Dominus Iesus, który podkreśla, że „autentyczne przeżywanie swojej wiary nie jest przeciwne dialogowi”.

Jeśli chodzi o dialog polskich katolików z Islamem, bp Ciereszko zauważył, że na wschodzie Polski obecni są Tatarzy, stąd też w praktyce doświadcza się życia obok siebie. „Ten dialog dokonywał się w relacjach międzyludzkich. To trwa do dzisiaj. Obecnie pojawiają się wyznawcy Islamu, którzy przybywają do naszego kraju jako imigranci” – zaznaczył bp Ciereszko.

Dodał, że ważnym wydarzeniem było powstanie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Organizuje ona wspólne spotkania i modlitwy. Tegoroczny Dzień Islamu będzie obchodzony pod hasłem: „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki”. „W dialogu chodzi o to, aby wyrażając siebie, wzrastając w swojej wierze, otwierać się na innych i szukać tego, co nas łączy” – dodał.

Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) poprzedzi XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia). Natomiast bezpośrednio po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony będzie XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia).

Źródło:
;