Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Jan Paweł II na dziś

Abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły: Każde pokolenie jest wezwane, by przyswoić sobie tradycję i wartości podarowane mu przez św. Jana Pawła II

 fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Każde kolejne pokolenie jest wezwane do przyswojenia sobie – w sposób autentyczny i oryginalny – tradycji i wartości, jakie zostały mu ofiarowane przez tego Papieża, aby otrzymany od niego dar zaowocował na nowo w nowych czasach i w nowych okolicznościach – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Przed uroczystą Eucharystią w Wadowicach arcybiskupi i biskupi z Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej uroczyście otworzyli i pobłogosławili aulę im. św. Jana Pawła II. Abp Stanisław Gądecki wyraził swą nadzieję, że ci którzy poznają w tym miejscu prawdę, będą stosować ją w swym życiu. – Aby to miejsce pociągało do praktyki Ewangelii, budując nowy czas – czas nowego pokolenia – podkreślił. Stwierdził, że w tym miejscu dzięki opiece Ducha Świętego będzie przekazywana wiedza, która jest życiem.

Kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Konrad Cholewa OFM powitał wszystkich zebranych. Stwierdził, że to sanktuarium było niezwykle ważne w kształtowaniu duchowości, pobożności i życia Karola Wojtyły. – Chcemy, aby wyrazem naszej pamięci o św. Janie Pawle II, a także trwałym jego pomnikiem, była ta aula, w której się gromadzimy – podkreślił. W imieniu bernardynów podziękował metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu za jego posługę i życzliwość.

Uroczysta Msza św. w Wadowicach była dziękczynieniem polskich biskupów w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Na początku Eucharystii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przypomniał fakty z życia papieża Polaka, który w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny przyjął sakrament chrztu, pierwszej Komunii Świętej i bierzmowanie. Arcybiskup powitał wszystkich przybyłych arcybiskupów i biskupów, kapłanów, przedstawicieli władz samorządowych i zgromadzonych wiernych.

W homilii abp Stanisław Gądecki dokonał próby syntetycznego spojrzenia na całe dzieło życia św. Jana Pawła II, przez pryzmat ośmiu wielkich zagadnień, odnoszących się do sytuacji człowieka, Kościoła i świata.

Św. Jan Paweł II całe swe życie poświęcił służbie Bogu i ludziom. Troszczył się o poszanowanie każdego życia oraz o rodziny, w których człowiek dorasta w miłości do miłości. Nie zgadzał się na niesprawiedliwość społeczną i chciał, by wszystkich włączono w trud mądrego czerpania z dóbr globu. Dbał o umocnienie jedności Kościoła, organizując synody biskupów, których owocem były adhortacje, doprowadził do opracowania Katechizmu Kościoła Katolickiego, przygotował nowy Kodeks Prawa Kanonicznego. Mówił o konieczności podjęcia dialogu ekumenicznego. Św. Jan Paweł II uważał, że potrzeba misji jest niezwykle pilna, ponieważ liczba ludzi, którzy nie znają Chrystusa stale wzrasta, a w krajach, które zapominają o Bogu konieczna jest nowa ewangelizacja. Papieżowi zależało na tym, by przybliżyć ludziom Boga bogatego w miłosierdzie. Światowe Dni Młodzieży pomagały młodym spotkać się z Chrystusem, który odsłania oblicze miłosiernej miłości Ojca. Nauczanie św. Jana Pawła II miało tak wielką moc i poruszało serca, ponieważ stała za nim osobista świętość papieża.

– Każde kolejne pokolenie jest wezwane do przyswojenia sobie – w sposób autentyczny i oryginalny – tradycji i wartości, jakie zostały mu ofiarowane przez tego Papieża, aby otrzymany od niego dar zaowocował na nowo w nowych czasach i w nowych okolicznościach. Poprzez codzienne pójście za Chrystusem każdy z nas musi sobie przyswoić skarby prawdy i łaski, jakie zostały nam przekazywane przez dziedzictwo przeszłości – powiedział abp Stanisław Gądecki.

 

Ogólnopolskie obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II z udziałem Konferencji Episkopatu Polski w Wadowicach oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej 15.06.2020

Oceń treść:
Źródło:
;