Imieniny: Piotra, Pawla

Wydarzenia: Dzień Marynarki Wojennej

Świat

Abp Szewczuk podziękował Przewodniczącemu Episkopatu Polski za wizytę polskich biskupów w Ukrainie

arcybiskup szewczuk fot. Episkopat.pl

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Arcybiskup Większy Kijowsko-Halicki Światosław Szewczuk podziękował przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu za wizytę solidarności w Ukrainie.

 

„Pragnę przekazać ciepłe słowa ogromnej wdzięczności, za odwiedziny i okazane wsparcie duchowe i moralne dla naszego Kościoła i całego narodu ukraińskiego broniącego swojej suwerenności, niezależności, terytorialnej integralności i prawa do samostanowienia” – napisał abp Światosław Szewczuk w liście do abp. Stanisława Gądeckiego. „Odczuwamy wraz z całym naszym Synodem ogromną więź braterstwa z Episkopatem Polski w świętej sprawie łączenia naszych narodów i Bożym dziele dialogu, zapoczątkowanym trzydzieści pięć lat temu w Rzymie, przez niestrudzonego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego św. Jana Pawła II” – czytamy w liście.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował Przewodniczącemu Episkopatu Polski „za słowa otuchy i zapewnienia skierowane do udręczonego społeczeństwa, mówiące o nieustannej otwartości i gotowości niesienia pomocy ze strony Kościoła i narodu Polskiego dla najbardziej potrzebujących i poszkodowanych w wyniku prowadzonych działań wojennych ze strony Rosji”.

Zaprosił też go do udziału w uroczystym otwarciu plenarnego zebrania synodalnego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, które rozpocznie się 7 lipca w  Przemyślu.

„W imieniu własnym oraz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dziękuję za wszelkie dotychczasowe wyrazy życzliwości i pamięci oraz pozdrawiam gorąco w duchu braterskiej więzi i miłości” – napisał abp Szewczuk w liście z podziękowaniem za wizytę w Ukrainie.

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem przebywali w Ukrainie od 17 do 20 maja. Odwiedzili Lwów, Kijów, Irpin i Buczę.

;