Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Świat

Abp Szewczuk: list do Papieża przed spotkaniem z Putinem

 fot. Олег Чупа / wikipedia.org

Przebywający w Polsce abp Światosław Szewczuk napisał list do Papieża Franciszka przed jego spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego poprosił Ojca Świętego, by był głosem narodu ukraińskiego, głosem swoich dzieci, katolików Ukrainy, którzy cierpią.

 

„Od tego spotkania wiele może zależeć. Wierzymy, że Ojciec Święty, jako wikariusz Chrystusa na ziemi, może zrobić to, do czego możni tego świata w tej chwili nie są zdolni. My ufamy wstawiennictwu Ojca Świętego” – podkreślił zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

Swój list do Papieża abp Szewczuk napisał z Jasnej Góry, gdzie modlił się o pokój na Ukrainie i w intencji pojednania polsko-ukraińskiego.

Papieskie spotkanie z prezydentem Federacji Rosyjskiej zaplanowano na środowe popołudnie. Ale, podobnie jak w czasie poprzedniej wizyty w Watykanie, Władimir Putin spóźnił się na spotkanie z Ojcem Świętym.

Prezydent Rosji przyjechał do Włoch na światową wystawę Expo 2015 w Mediolanie, którą odwiedził wraz z włoskim premierem Matteo Renzim. Kontekst tej wizyty jest jednak bardziej skomplikowany. Wiąże się bowiem z rosnącą izolacją Rosji na arenie międzynarodowej po ujawnieniu kolejnych dowodów na wojskowe zaangażowanie tego kraju po stronie separatystów na wschodniej Ukrainie.

Sprawy ukraińskie mają się też znaleźć wśród tematów watykańskich rozmów prezydenta Putina. Do tej pory Stolica Apostolska zachowywała się w tej sprawie dość wstrzemięźliwie, wskazując jedynie na konieczność położenia kresu „wojnie między chrześcijanami”. Przed wizytą w Watykanie rosyjski przywódca deklarował też zaangażowanie na rzecz ochrony bliskowschodnich chrześcijan.

Źródło:
;