Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Polska

Abp Wojda na Zebraniu Plenarnym COMECE: Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia

arcybiskup tadeusz wojda fot. Biuro Prasowe KEP

Życie jest największym darem Bożym i nie można pozwolić, aby ktokolwiek podnosił na nie rękę. Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – mówił abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w homilii Mszy św. w Katedrze Łomżyńskiej, podczas Zebrania Plenarnego COMECE. Eucharystię koncelebrowali biskupi-delegaci Komisji Episkopatów Unii Europejskiej, którzy obradują w Łomży do 19 kwietnia.

 

Abp Wojda pytał w homilii, co powinniśmy robić, aby nasza wiara była żywa i nie słabła w nas, „abyśmy mogli ją w naszym codziennym życiu nieustannie ukazywać innym”. „Jezus daje nam swoje Ciało po to, by nas umocnić w wyznawaniu naszej wiary i po to, by nas posłać do głoszenia tej wiary. Człowiek Zmartwychwstania, chrześcijanin, który otrzymał dar wiary w Zmartwychwstałego Chrystusa, to chrześcijanin, który musi być odważny. Nie może się chować, nie może nie głosić Ewangelii” – mówił Przewodniczący KEP.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że „po to nas Jezus gromadzi, po to nam daje swoje Ciało jako pokarm”, „abyśmy umocnieni tym pokarmem mogli głosić Ewangelię, której tak bardzo potrzeba dzisiaj w naszym kraju, nie tylko w Europie”. „Nastaje się mocno na życie, wprowadza się pigułkę ‘dzień po’, może eutanazję, a kto wie, co jeszcze. A przecież życie jest największym darem Bożym i nie można pozwolić, aby ktokolwiek podnosił na nie rękę” – przyznał. „Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia” – podkreślił.

W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, Zebranie Plenarne COMECE wysłucha głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w świetle nadchodzących wyborów europejskich. Zebranie będzie obejmować trzy sesje, które skoncentrują się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

Gospodarzem Zebrania Plenarnego jest bp Janusz Stepnowski, biskup łomżyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z COMECE.

Zebranie Plenarne COMECE odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Po zakończeniu spotkania zostanie wydany końcowy komunikat.

Źródło:
;