Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Wspomnienia

Abp Zimowski zawiezie do Altötting relikwie krwi bł. Jana Pawła II

 fot. Mattana / wikipedia.org

– Jestem wzruszony, że Ojciec Święty ustanowił mnie swoim specjalnym wysłannikiem na obchody Światowego Dnia Chorego – powiedział abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Odbędą się one 11 lutego w Sanktuarium Maryjnym w Altötting w Niemczech. 6 lutego abp Zimowski spotkał się z Benedyktem XVI, który swojemu legatowi udzielił błogosławieństwa. Biskup przekaże w darze dla sanktuarium maryjnego relikwie krwi bł. Jana Pawła II.

 

Abp Zimowski jest wzruszony, że Ojciec Święty ustanowił go swoim specjalnym wysłannikiem. Zwyczajnie są nimi kardynałowie, ale z racji pełnienia funkcji, dostąpiłem tego zaszczytu i łaski powiedział watykański "minister zdrowia". W wywiadzie dla Radia Plus Radom przyznał, że projekt lokalizacji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego pojawił się trzy lata temu. Taką propozycję przedstawiłem Ojcu Świętemu. Wiemy, że urodził się zaledwie 16 kilometrów od Altötting, podobnie jak Jan Paweł II wyrósł w cieniu innego sanktuarium, w Kalwarii Zebrzydowskiej. Benedykt XVI uśmiechnął się i ucieszył tą propozycją i powiedział "niech tak będzie" mówił biskup-senior radomski.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych nawiązał do listu Jana Pawła II z 13 maja 1992 roku, kiedy ustanowił Światowy Dzień Chorego. Powiedział, że jest on "owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, aby rozpoznali w chorym bracie święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości". Dlatego zachęcam chorych, aby w Roku Wiary tak patrzyli na swoje cierpienie, a tych, którzy się nimi opiekują, czynili dobro tym, którzy cierpią powiedział hierarcha.

Abp Zimowski przypomniał, że odpust zupełny mogą uzyskać od 7 do 11 lutego, raz dziennie, pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) i w intencji zmarłych ci wierni, którzy w duchu prawdziwej pokuty i skruchy wezmą pobożnie udział w nabożeństwie związanym ze Światowym Dniem Chorego w Sanktuarium Maryjnym w Altötting lub innym miejscu wskazanym przez władze kościelne, odmawiając tam Ojcze Nasz, Wyznanie Wiary i modlitwę do Matki Bożej. Odpust mogą również uzyskać również ci, którzy z miłością towarzyszą chorym w szpitalach, odmówią modlitwy i są w stanie łaski uświęcającej. Mogą go też uzyskać wierni, którzy z powodu choroby, zaawansowanego wieku lub innej podobnej przyczyny nie mogą wziąć udziału w nabożeństwie z okazji Dnia Chorego, pod warunkiem, że będą w nim uczestniczyć duchowo, zwłaszcza za pośrednictwem telewizji lub radia, pomodlą się w intencji wszystkich chorych oraz ofiarują Bogu za pośrednictwem Maryi - Uzdrowienia Chorych - swe cierpienia fizyczne i duchowe. Natomiast odpust częściowy może uzyskać każdy wierny za każdym razem, gdy z sercem skruszonym pomodli się do miłosiernego Boga w intencji chorych „w duchu trwającego Roku Wiary".

Źródło:
;