Imieniny: Erazma, Katarzyny

Wydarzenia: Dzień Pluszowego Misia

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

Kolejny raz ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Światła. Setki studentów wspólnie z bp. Grzegorzem Rysiem rozważało 14 stacji Jezusa Zmartwychwstałego z uczniami i przyjaciółmi.

Jak zaznaczył ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz akademicki, Droga Światła jest odpowiedzią na poszukiwanie przez człowieka prawdziwego szczęścia. „W dzisiejszym świecie ludzie młodzi ciągle są wzywani do wyborów. Tutaj czcimy Zmartwychwstałego, czyli Chrystusa, który daje prawdziwe światło, prawdziwe szczęście. To wyraźna obecność Jezusa, która daje młodym nową jakość życia przez ewangeliczne światło” – powiedział.

Autorem rozważań Akademickiej Drogi Światła był tradycyjnie biskup Grzegorz Ryś – tegoroczne nauczanie odwoływało się do Psalmu 16. Hierarcha uwrażliwiał studentów na konieczność poznawania prawdziwego znaczenia uległości wobec Boga, poszukiwania prawdziwego, niekreowanego przez siebie samego oblicza Jezusa, a także otwarcia się na dary Pięćdziesiątnicy – zarówno tej ewangelicznej, jak i dziejącej się obecnie w Kościele.

„Przyjmę od Ciebie każdą prawdę o sobie, przyjmę każde upomnienie – nawet ‘i w nocy’, bo wiem, że pouczasz mnie nie dlatego, że ‘masz rację’, tylko dlatego, że mnie kochasz” – brzmiał fragment rozważań. Młodzi pielgrzymowali z Wawelu na Skałkę w uroczystej procesji ze śpiewem, grą gitar oraz biciem bębnów. Towarzyszył im także zapalony paschał jako symbol życia i widowiskowy taniec ognia wykonywany z użyciem specjalnych sprzętów zwanych poikami.

Studenci podkreślali, że wczorajsze nabożeństwo jest dla nich niezwykłym czasem z Bogiem we wspólnocie młodych, dla których wiara i Kościół są ważne. „To mocne świadectwo wiary, szczególnie w tym czasie radośniejszym dla każdego chrześcijanina – w okresie paschalnym. Chcemy pokazywać miastu, dlaczego tak się cieszymy. Chcemy też być razem – przychodzimy jako wspólnota, aby wychodzić do innych ludzi i świadczyć o Bogu” – powiedziała Magda z duszpasterstwa akademickiego przy Kolegiacie św. Anny.

Biskup Ryś podkreślił, że Droga Światła powinna być przede wszystkim spotkaniem z Panem Jezusem Zmartwychwstałym – medytacją nad tym co się dzieje, a nie co się już stało. „Wszystkie wydarzenia z Ewangelii są zapisane po to, byśmy wiedzieli, że są dla nas. Chrystus jest ten sam wczoraj i dziś. Tak jak spotkał Marię Magdalenę, Piotra, Jana czy Tomasza w Wieczerniku, tak spotyka każdego z nas. To jest niesłychanie ważne, że my się możemy odnaleźć w tamtych spotkaniach” – ocenił hierarcha.

Droga Światła (Via Lucis) to nabożeństwo wielkanocne, schematem podobne do Drogi Krzyżowej (Via Crucis). Podczas kolejnych stacji rozważa się spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami aż do momentu zesłania Ducha Świętego. Autorem nabożeństwa jest św. Jan Paweł II.

Źródło:
;