Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W niedzielę wieczorem ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Krzyżowa pod hasłem „Droga świętych Baranka”. Głównym rysem rozważań poszczególnych stacji były postawy świętych Krakowa w odniesieniu do uczynków miłosierdzia.

„Młodzi ludzie potrzebują przeżywać swoją religijność z rówieśnikami. Dla mnie ta modlitwa jest umocnieniem mojej wiary poprzez wspólne przejście ulicami Krakowa z ludźmi wyznającymi podobne wartości” – powiedziała Natalia, zapytana o powód przyjścia na Drogę Krzyżową przygotowaną specjalnie dla studentów. „Bardzo się cieszę, że w trwającym jeszcze Wielkim Poście mogę się tak wyraźnie podzielić moją wiarą jako swego rodzaju radosnym sposobem na życie i wspólnie z przyjaciółmi pójść za krzyżem” – dodał z kolei Łukasz z DA „Dar” na Ruczaju.

Akademicka Droga Krzyżowa przeszła od kolegiaty św. Anny poprzez centralne ulice miasta do Pałacu Biskupów Krakowskich. Studentom podczas rozważań Męki Pańskiej towarzyszyli m.in. św. Albert, św. Faustyna, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Wincenty Kadłubek, bł. Aniela Salawa, bł. Maria Angela Truszkowska, św. Kinga i św. Jan Paweł II.

„Idziemy za Chrystusem cierpiącym, chcemy zobaczyć na czym polega naśladowanie Chrystusa w życiu świętych naszego miasta. Bo na tym właśnie polega świętość – na upodabnianiu się do Chrystusa – i tego chcemy się tu uczyć” – wyjaśnił ideę tegorocznej Drogi Krzyżowej środowiska studentów ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz akademicki.

W rozważaniach poruszono konkretne przejawy miłosierdzia w życiu krakowskich świętych i błogosławionych. „Taka jak Jezus była święta z naszego miasta – siostra Faustyna Kowalska. Wybrana przez Boga na sekretarką Miłosierdzia Bożego, spotyka się na swej drodze z wieloma postawami niechęci, a nawet wzgardy (…) Święta Faustyno, pomóż nam być kwiatem Bożego miłosierdzia, kiedy przeciwnicy zadają ból, a Bóg pragnie naszej wolności. Święta Faustyno, módl się za nami!” – odczytano podczas III stacji.

Po dotarciu pod Okno Papieskie na ul. Franciszkańskiej do zebranych zwrócił się kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił, że to niezwykłe Boże wyróżnienie, że Kościół krakowski ma tylu świętych i że właśnie stąd iskra Bożego miłosierdzia rozprzestrzeniła się na cały świat.

„Ta łaska Boga nas zobowiązuje, byśmy przeniknięci Duchem św., stawali się apostołami miłosierdzia na co dzień, niosąc w sercach odważnie innym ludziom iskry świętości i miłości” – zachęcił metropolita krakowski. Wskazał młodym, że taka właśnie postawa jest niezmiernie ważna, zwłaszcza wobec pielgrzymów z całego świata, którzy w lipcu przybędą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

Źródło:
;