Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Solidarność

Akcja „Kolęda dobra jak chleb” wspiera Fundację im. Brata Alberta

Na kanwie Ice Bucket Challenge z inicjatywy Fundacji im. Brata Alberta trwa charytatywna akcja „Kolęda dobra jak chleb” – polega na typowaniu swoich przyjaciół i znajomych do śpiewania kolęd przy jednoczesnym przekazywaniu darowizny na rzecz fundacji. W akcji wziął już udział zespół "Brathanki", który do zaśpiewania kolejnych kolęd nominował Golec uOrkiestrę, Enej i Zakopower. Do tej pory zebrano ponad 22 tys. zł.

 

„Ta akcja to połączenie przyjemnego z pożytecznym – radości ze śpiewania tradycyjnych kolęd oraz wspierania działalności charytatywnej na rzecz niepełnosprawnych. Zachęcajmy więc naszych przyjaciół i znajomych, aby typowali kolejne osoby do udziału w wydarzeniu” – wyjaśnił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. Duchowny dodał, że wydarzenie ma pokazać, że przy okazji Świąt Bożego Narodzenia można zrobić coś przydatnego dla innych, a nie zatrzymać się tylko na sobie czy zakupach w supermarketach.

Przebieg akcji jest prosty. Najpierw należy pobrać podkład wybranej kolędy ze strony internetowej www.koledadobrajakchleb.pl. Następnie nagrać jej własne wykonanie oraz przy okazji wesprzeć fundację poprzez wpłatę darowizny za pomocą specjalnej zakładki „Wspomóż Akcję”. Cykl zamyka udostępnienie nagranej kolędy na Facebooku oraz wskazanie kolejnych osób zaproszonych do udziału w akcji. Potencjalni uczestnicy mogą wybierać z następującego repertuaru kolęd: „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Wśród nocnej ciszy”.

Szczegółowym celem akcji jest pozyskanie środków na prowadzenie i modernizację 30 placówek prowadzonych przez Fundację im. Brata Alberta na terenie całej Polski, w których przebywają, pracują i mają schronienie osoby niepełnosprawne intelektualnie. Pomocy potrzebują najbardziej: Warsztat Terapii Zajęciowej w Sosnowcu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Otłoczynie k. Torunia, Schronisko dla Niepełnosprawnych (Dom stałego pobytu) w Radwanowicach k/Krakowa oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Czernichowie k/Krakowa.

Wszystkie informacje o akcji „Kolęda dobra jak chleb” można uzyskać na Facebook-owej stronie „Kolęda dobra jak chleb” oraz na stronie internetowej www.koledadobrajakchleb.pl.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Brata Alberta, która narodziła się w środowisku sympatyków idei albertyńskiej, wywodzących się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło” z Krakowa pomagających niepełnosprawnym intelektualnie. Do istnienia powołali ją oficjalnie w 1987 r. śp. Zofia Tetelowska, śp. inż. Stanisław Pruszyński oraz kapelan „Solidarności” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, obecny prezes Zarządu Fundacji.

Działania Fundacji obejmują prowadzenie domów stałego pobytu, domów dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych, ośrodków adaptacyjnych, szkół oraz przedszkoli integracyjnych. Obecnie Fundacja prowadzi 30 placówek sprawujących opiekę nad ponad 1000 wychowanków.

 

Źródło:
;