Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

Wydarzenia: Dzień Chłopaka

Solidarność

chory fot. pixabay.com

Z okazji pierwszego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych krakowscy trynitarze przygotowali wyjątkową akcję. Inicjatywa „Dobry Wykup” to kiermasz, który ma na celu zebranie środków na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, prowadzonego przez zakonników.

Jak mówi o. Rafał Piecha OSST, 25 lipca po raz pierwszy będzie obchodzony Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, ustanowiony przez papieża Franciszka. - Zgodnie z papieską intencją ma to być czas osobistego spotkania starszych z młodszymi czy dziadków z wnukami - tłumaczy.

Zakonnik wskazuje, że w tym szczególnym roku wychodzenia z pandemii wydarzeniu będą przewodzić słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”. Dodaje, że uroczystość wiąże się z możliwością uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

- Będą go mogli uzyskać wszyscy, którzy tego dnia wezmą udział w mszy św. w intencji osób starszych - w naszej kaplicy będzie ona odprawiona o 8:00 - a także odwiedzą lub w inny sposób okażą bliskość osobom w podeszłym wieku, zwłaszcza osamotnionym i znajdującym się w potrzebie - objaśnia o. Piecha.

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych w krakowskiej wspólnocie trynitarzy będzie mieć jeszcze wymiar szczególny. Od 2014 r. prowadzą bowiem oni Dom Pomocy Społecznej dla 46 osób starszych i przewlekle chorych, które na co dzień potrzebują wsparcia i modlitwy.

- Najbliższa niedziela będzie okazją, by to wsparcie okazać. Świeccy wolontariusze współpracujący z nami postanowili zorganizować tego dnia kiermasz rękodzieł wykonanych w większości przez mieszkańców DPS-u na Łanowej 1B oraz osadzonych, podopiecznych trynitarzy kapelanów więziennych - zapowiada o. Piecha.

Dochód ze sprzedaży tych różnorodnych pięknych przedmiotów, a także towarzyszącej im loterii fantowej dla dzieci, zostanie przeznaczony na wybudowanie altany ogrodowej dla mieszkańców Domu Pomocy, by mogli bezpiecznie korzystać z rekreacji na świeżym powietrzu w słoneczne dni.

O. Piecha zaznacza, że akcji patronuje Matka Boża, a papież wybrał datę uroczystości ze względu na bliskie wspomnienie jej rodziców, dziadków Pana Jezusa.  - W Zakonie Przenajświętszej Trójcy i Niewolników Maryja jest czczona pod imieniem od Dobrego Wykupu i przedstawiana ze szkaplerzem trynitarskim oraz sakiewką w ręce. Stąd nazwa kiermaszu - „Dobry Wykup” - wyjaśnia trynitarz.

Nazwa ma zachęcić do wykupienia rękodzieła w dobrym i zbożnym celu. - Mamy nadzieję, że wiele osób odwiedzi nasze stoisko, nie żałując i nie czując się przymuszonym. Można będzie także przekazać dowolny datek na wspomniany cel do puszki lub przez internet - podsumowuje o. Piecha.

Kiermasz i loteria fantowa na rzecz mieszkańców DPS-u na ul. Łanowej 1B odbędzie się w niedzielę 25 lipca 2021 w godzinach 8:00-18.00. Krakowscy trynitarze serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w akcji „Dobry wykup”.

Oceń treść:
Źródło:
;