Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego

Wydarzenia:

Z Bogiem

Akcja modlitewna w intencji prześladowanych chrześcijan

 fot. Materiały prasowe

Przez cały listopad będzie trwała akcja modlitewna w intencji prześladowanych chrześcijan za wstawiennictwem św. Maksymiliana Kolbego, bł. biskupa Michała Kozala oraz św. Tytusa Brandsmy – holenderskiego karmelity zamęczonego w Dachau i kanonizowanego w maju br. przez papieża Franciszka.

 

W akcję tę może się włączyć każdy, komu leży na sercu los prześladowanych chrześcijan. Wystarczy codziennie przez cały listopad odmawiać dziesiątkę różańca wraz ze specjalną modlitwą:

O Wszechmogący Boże, który poprzez tajemnicze zrządzenie Twej miłości pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna, wzmocnij nasze Siostry i Braci, którzy z powodu swej wiary są prześladowani.
Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością, aby w każdym ucisku pokładali w Tobie całą swą ufność, a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie.
Podaruj im radość z uczestnictwa w ofierze naszego Pana Jezusa Chrystusa i obdarz pewnością, że ich imiona są zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę do naśladowania Chrystusa, która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża, a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.
Prosimy Cię o to za wstawiennictwem świętych męczenników: św. Tytusa Brandsmy, św. Maksymiliana Kolbego i bł. biskupa Michała Kozala.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Tegoroczna akcja jest już piątą edycją corocznej polsko-holenderskiej akcji modlitewnej, organizowanej pod auspicjami bloga „Adoptuj kościół w Holandii”, prowadzonego przez dr Dominikę Krupińską, oraz Stowarzyszenia Brandsma. Modlitwę za prześladowanych chrześcijan można podjąć zarówno prywatnie i indywidualnie, jak i w grupach modlitewnych, wspólnotach, duszpasterstwach, parafiach i klasztorach, podczas nabożeństw takich jak różaniec lub adoracja Najświętszego Sakramentu. Główne nabożeństwo różańcowe w ramach akcji zostanie odprawione 20 listopada o godz. 16.30 w bazylice Bożego Ciała w Krakowie. W modlitwę włączą się też wierni w Holandii – zarówno mieszkający tam Polacy, jak i sami Holendrzy.

Akcja ma poparcie księży biskupów: ze strony polskiej bp. Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej, której biskupem pomocniczym był bł. Michał Kozal, a ze strony holenderskiej bp. Jana Hendriksa, ordynariusza diecezji haarlemsko-amsterdamskiej. Obaj hierarchowie skierowali do uczestników akcji listy, w których zachęcają do modlitwy za prześladowanych chrześcijan.

„Ci chrześcijanie potrzebują naszych modlitw i uwagi. Są oni częścią długiej, nieustającej procesji męczenników, którzy w ciągu wieków wyznawali swoją wiarę i byli jej wierni, przez co musieli cierpieć. Są naśladowcami Jezusa Chrystusa, który został zamęczony i skazany na śmierć, chociaż był niewinny” – przypomniał w swoim liście biskup Jan Hendriks. Natomiast biskup Krzysztof Wętkowski napisał: „Błogosławię całemu przedsięwzięciu, zawierzając Kościół i wszystkich prześladowanych chrześcijan naszemu Panu oraz Jego i naszej Matce – Maryi, upraszając dla wszystkich wyznawców Chrystusa wytrwałości w przeciwnościach i odwagi w działaniu. Niech Imię Zbawiciela będzie uwielbione w życiu i śmierci każdego z nas, a wiara w ostateczne zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią i życia nad śmiercią umacnia wszystkich w chwili próby”.

Akcja ma patronat medialny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, „Rycerza Niepokalanej”, „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, Radia Profeto i portalu profeto.pl, portalu Via Sanctorum oraz kwartalnika „Christianitas”.

W akcję można się włączyć w dowolnej chwili w ciągu całego listopada.

;