Imieniny: Kingi, Krystyny

Wydarzenia: Święto Policji

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

Solidarność

 fot. materiały prasowe

Trwa akcja „Zasiej DOBRO w Ugandzie”. Dzięki środkom pozyskanym w jej ramach, niezbędne wsparcie otrzyma farma ekologiczna w Kakooge w Ugandzie, która działa przy misyjnej szkole zawodowej im. Jana Pawła II.

Zbiórkę na farmę funkcjonującą od 2019 r. prowadzi krakowska Fundacja Brat Słońce. Dzięki pozyskanym środkom możliwe będzie rozbudowanie dotychczas istniejącej struktury gospodarstwa.

- Niezmiernie ważne jest to, że dzięki planowanemu rozwojowi farmy 130 uczniów szkoły zawodowej będzie mieć zapewnione wyżywienie. Tym samym będą mogli oni spokojnie zdobywać zawód, co w Afryce jest niezbędne, by przetrwać. Rozbudowa farmy ułatwi też sprzedaż produktów rolnych na zewnątrz - tłumaczy Barbara Gosztyła, koordynator projektów realizowanych przez franciszkańską fundację.

Na chwilę obecną na farmie znajduje się 10 mlecznych krów, 10 świń, 10 królików, 5 indyków i 100 kur znoszących jajka. Mleko i jajka raz w tygodniu jedzą uczniowie. W pozostałe dni pozyskane produkty są sprzedawane, by móc zakupić lekarstwa dla zwierząt przeciw insektom.

- Na tej farmie widać także franciszkańskie podejście do świata stworzonego. Wszystko jest ekologiczne, prowadzone z poszanowaniem praw natury i dla ludzi potrzebujących - opisuje Gosztyła.

Franciszkańscy misjonarze prowadzący szkołę i farmę planują zagospodarować dziesięć hektarów ziemi na uprawę kukurydzy, orzeszków ziemnych, słodkich ziemniaków i manioku. Na ten moment obszar ten jest wydzierżawiony przez zakonników mieszkańcom Kakooge.

Do najpilniejszych potrzeb należą: zakup sadzonek roślin i nasion, zbudowanie infrastruktury, w tym tuneli rolniczych oraz domków do uprawy grzybów, zakup nawozów ekologicznych do użyźnienia trudnej w uprawie ugandyjskiej ziemi oraz zakup zbiorników na wodę i zapewnienie stałego dostępu do niej zwierzętom.

- Założyliśmy wstępnie, że celem naszej inicjatywy będzie zebranie 30 tys. zł. Da to możliwość zrealizowania najpilniejszych potrzeb jeszcze w tym roku. Muszę przyznać, że zdarzyło się kilka znacznych wpłat, które sprawiły, że jesteśmy blisko zakładanej kwoty. Ale mamy nadzieję, że odpowie jeszcze więcej ludzi dobrej woli i może dzięki temu uda się na farmie zrobić jeszcze więcej - podkreśla Gosztyła.

Zainteresowani wsparciem farmy w Kakooge mogą przekazać darowiznę na konto Fundacji Brat Słońce o numerze 80 1600 1013 1849 4935 4000 0008. Konieczny jest dopisek “Farma ekologiczna w Kakooge”. Szczegółowe informacje o akcji „Zasiej DOBRO w Ugandzie” dostępne są na stronie www.bratslonce.pl.

Misja w Ugandzie stanowi najmłodszą z misji Krakowskiej Prowincji Franciszkanów. Od 2001 r. misjonarze pracują na tym terenie w trzech miejscowościach: Kakooge, Matugga oraz Munyonyo. Szczegółowe informacje o działalności misjonarzy-zakonników dostępne są na stronie www.misje.franciszkanie.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;