Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Świat

Akcje ewangelizacyjne w czasie Olimpiady w Rio

igrzyska olimpijskie w rio de janeiro fot. pixabay.com

Promocja wartości osoby ludzkiej, posługa duszpasterska w wiosce olimpijskiej, realizacja różnych projektów społecznych – to tylko niektóre z konkretnych inicjatyw podjętych przez Kościół w Brazylii na czas trwania Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Tamtejsza archidiecezja chce w najbliższych dniach prowadzić także na szeroką skalę akcję ewangelizacyjną i duszpasterską na terenie całego miasta.

 

„Wiemy, że świat sportu jest miejscem płodnym i otwartym na ewangelizację. Miasto Rio de Janeiro będzie świadkiem wielkich światowych wydarzeń sportowych i archidiecezja nie może tego nie dostrzec. Ewangelia winna być głoszona, a wartości ludzkie i społeczne brane pod uwagę” – podkreśla ordynariusz Rio kard. Orani João Tempesta.

Niektóre symbole wzmacniają więź między ewangelizacją a światem sportowym. Flagi Olimpiady i Paraolimpiady pobłogosławione przez Papieża Franciszka podczas ostatniej podróży do Brazylii w 2013 r., krzyż olimpijski czy ikona pokoju, to szczególne symbole, które wyrażać będą obecność Kościoła podczas trwania tych wielkich wydarzeń sportowych.

W oparciu o doświadczenie z mistrzostw świata w piłce nożnej, jakie miały miejsce w Brazylii w 2014 r. międzynarodowa sieć „Talhita Kum”, skupiająca siostry zakonne zaangażowane w walce z turystyką seksualną, we współpracy z Konferencją Zakonów Męskich Brazylii (CRB) prowadzić będzie kampanię o nazwie: „Graj w obronie życia!”. Ma być to z jednej strony okazja do promocji lokalnej kultury, ale z drugiej strony ma także zwrócić uwagę na wzmożony w tym czasie ruch turystyczny o podłożu seksualnym. Grupy przestępcze organizują się bowiem, by kusić łatwym zarobkiem, a później wykorzystywać bezbronne osoby, aż do procederu handlu żywym towarem.

Organizatorzy kampanii chcą dotrzeć do szkół, społecznych ośrodków informacji i przybywających do Brazylii turystów, aby prowadzić debaty o wartości i godności osoby ludzkiej.

Ponadto w archidiecezji Rio de Janeiro ruszył także projekt: „Rio się rusza”. W jego ramach na terenie całego kraju prowadzona będzie działalność społeczno-wychowawcza, sportowa i solidarnościowa różnych instytucji kościelnych. Ma ona przyczynić się do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego, by właśnie przez sport zbliżyć ku sobie rodzinę, szkołę i społeczność lokalną.

Źródło:
;