Wspomnienia
„Album dobrych wspomnień” o św. Janie Pawle II
Zakończył się konkurs literacki pt. „Album dobrych wspomnień”. Dzięki wydarzeniu powstanie strona internetowa ze wspomnieniami seniorów archidiecezji krakowskiej o św. Janie Pawle II.
Konkurs literacki został przeprowadzony w ramach programu „Senior Caritas” z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. Zorganizowała go Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Celem konkursu było przybliżenie młodym postaci św. Jana Pawła II poprzez rodzinne wspomnienia, aktywizacja seniorów i odwrócenie ich uwagi od pandemii koronawirusa. Mogły w nim wziąć udział osoby po 60. roku życia, które zechciały się podzielić osobistymi historiami o Karolu Wojtyle.
- Ta grupa wiekowa to osoby, które, w przeciwieństwie do coraz większego odsetka młodszego pokolenia, pamiętają jeszcze papieża Polaka osobiście. To niezwykle cenna skarbnica wspomnień, która jest świadkiem naocznym tego, jak być świętym współcześnie - opisuje dyrektor krakowskiej Caritas, ks. Andrzej Kamiński.
Jak dodaje, bardzo cieszy go fakt, że wydarzenie nie zaktywizowało tylko osoby starsze, ale całe rodziny. - Niejeden raz słyszeliśmy zapewnienia o współpracy międzypokoleniowej. Bardzo często w korzystaniu z komputera i e-maila seniorom pomagały wnuki lub młodzi wolontariusze - opisuje.
Jedna z uczestniczek konkursu opowiedziała, jak Karol Wojtyła przyjechał do Niegowici i miał tylko jedną walizkę. „Pamiętam jak mama z babcią mówiły, że parafianki postanowiły przygotować księdzu wyprawkę w postaci poduszek, pierzyny i pościeli, aby ksiądz nie zamarzł na wikarówce, po której w dużej części hulał wiatr (było to wynikiem zniszczeń wojennych). Ksiądz Wojtyła bardzo się ucieszył i podziękował, a następnego dnia wyprawkę podarował ubogiej wdowie z gromadką drobnych dzieci” - brzmi fragment jej wspomnień.
- Cieszymy się, że niezwykle cenne, poruszające, a zarazem takie pełne zwyczajności wspomnienia o św. Janie Pawle II pozostaną już na zawsze spisane. Dla osób nieznających papieża będzie to niezwykła historia opisująca człowieka, który nie jest gdzieś na piedestale, ale właśnie swoją chrześcijańską postawą w codzienności wobec Boga oraz bliźniego osiągnął świętość - podsumowuje ks. Kamiński.
Na konkurs zgłoszono 80 prac. I miejsce zajęła Danuta Biedrończyk z Tenczyna, II Jadwiga Dziurdzia z Krakowa, a III Stanisława Fryc z Nowej Wsi Szlacheckiej. Dodatkowo wydarzenie ubogaciły dwie piękne prace plastyczne, przedstawiające patrona konkursu św. Jana Pawła II, wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Odrowążu - Jolantę Harkabuz i Krzysztofa Majchrowicza.
Trwałym owocem konkursu będzie strona internetowa ze wspomnieniami seniorów o papieżu Polaku, która właśnie powstaje. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy album wydany z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, a laureaci zostali nagrodzeni obrazami ze srebra oraz książkami.