Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Wspomnienia

„Album dobrych wspomnień” o św. Janie Pawle II

jan paweł drugi podczas pielgrzymki do polski fot. Tadeusz Warczak Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski, 1997

Zakończył się konkurs literacki pt. „Album dobrych wspomnień”. Dzięki wydarzeniu powstanie strona internetowa ze wspomnieniami seniorów archidiecezji krakowskiej o św. Janie Pawle II.

Konkurs literacki został przeprowadzony w ramach programu „Senior Caritas” z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. Zorganizowała go Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Celem konkursu było przybliżenie młodym postaci św. Jana Pawła II poprzez rodzinne wspomnienia, aktywizacja seniorów i odwrócenie ich uwagi od pandemii koronawirusa. Mogły w nim wziąć udział osoby po 60. roku życia, które zechciały się podzielić osobistymi historiami o Karolu Wojtyle.

- Ta grupa wiekowa to osoby, które, w przeciwieństwie do coraz większego odsetka młodszego pokolenia, pamiętają jeszcze papieża Polaka osobiście. To niezwykle cenna skarbnica wspomnień, która jest świadkiem naocznym tego, jak być świętym współcześnie - opisuje dyrektor krakowskiej Caritas, ks. Andrzej Kamiński.

Jak dodaje, bardzo cieszy go fakt, że wydarzenie nie zaktywizowało tylko osoby starsze, ale całe rodziny. - Niejeden raz słyszeliśmy zapewnienia o współpracy międzypokoleniowej. Bardzo często w korzystaniu z komputera i e-maila seniorom pomagały wnuki lub młodzi wolontariusze - opisuje.

Jedna z uczestniczek konkursu opowiedziała, jak Karol Wojtyła przyjechał do Niegowici i miał tylko jedną walizkę. „Pamiętam jak mama z babcią mówiły, że parafianki postanowiły przygotować księdzu wyprawkę w postaci poduszek, pierzyny i pościeli, aby ksiądz nie zamarzł na wikarówce, po której w dużej części hulał wiatr (było to wynikiem zniszczeń wojennych). Ksiądz Wojtyła bardzo się ucieszył i podziękował, a następnego dnia wyprawkę podarował ubogiej wdowie z gromadką drobnych dzieci” - brzmi fragment jej wspomnień.

- Cieszymy się, że niezwykle cenne, poruszające, a zarazem takie pełne zwyczajności wspomnienia o św. Janie Pawle II pozostaną już na zawsze spisane. Dla osób nieznających papieża będzie to niezwykła historia opisująca człowieka, który nie jest gdzieś na piedestale, ale właśnie swoją chrześcijańską postawą w codzienności wobec Boga oraz bliźniego osiągnął świętość - podsumowuje ks. Kamiński.

Na konkurs zgłoszono 80 prac. I miejsce zajęła Danuta Biedrończyk z Tenczyna, II Jadwiga Dziurdzia z Krakowa, a III Stanisława Fryc z Nowej Wsi Szlacheckiej. Dodatkowo wydarzenie ubogaciły dwie piękne prace plastyczne, przedstawiające patrona konkursu św. Jana Pawła II, wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Odrowążu - Jolantę Harkabuz i Krzysztofa Majchrowicza.

Trwałym owocem konkursu będzie strona internetowa ze wspomnieniami seniorów o papieżu Polaku, która właśnie powstaje. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy album wydany z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, a laureaci zostali nagrodzeni obrazami ze srebra oraz książkami.

Oceń treść:
Źródło:
;