Pod oknem
„Alfabet świętości” – propozycja wydawnicza na Dzień Papieski
Październik to miesiąc św. Jana Pawła II: obchodzimy Dzień Papieski, wspominamy Jego wybór na papieża, celebrujemy Wspomnienie Liturgiczne. Czy o Karolu Wojtyle wiemy już wszystko? Czy pogłębiamy tę wiedzę, utrwalając ją, by móc przekazywać następnym pokoleniom? Krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława BM przygotowało ciekawą propozycję wydawniczą dla dzieci, rodziców i katechetów: „Alfabet świętości, czyli życie i pontyfikat św. Jana Pawła II od A do Z”.
Jej autorka Aleksandra Zapotoczny, dziennikarka akredytowana w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, która na co dzień mieszka w Rzymie, tak przedstawia swoją książkę:
„Istnieje podgląd wśród dzieci i młodzieży, że biografie są napisane w sposób nudny. Zawierają mnóstwo faktów i dat, których czytelnik nie jest w stanie zapamiętać. Wpadłam więc na pomysł, aby życie i pontyfikat Jana Pawła II przedstawić w nietypowy sposób. Do każdej literki alfabetu zostało przyporządkowane słowo – hasło związane z papieżem i wytłumaczone jego znaczenie. Przeanalizowane wyrazy stworzyły niezwykłą, pełną ciekawostek biografię. Alfabet więc rozpoczyna się od wyrażenia Anioł Pański, a kończy się na Życiu wiecznym”.
Wśród wyrazów, które składają się na „Alfabet Świętości” są także: Apostoł Piotr, Audiencja, Bazylika św. Piotra, Beatyfikacja, Błogosławieństwo papieskie, Dzieciństwo Lolka, Drzwi Święte, Herb papieski, Kanonizacja, Nowa Huta, Pontyfikat, Zamach, a także wyrażenia: Nie lękajcie się, Szukałem Was, Z dalekiego kraju, razem ponad siedemdziesiąt haseł.
„Książka posiada trzy rozdziały: w pierwszym przedstawiona została biografia papieża rozszerzona o ciekawostki – precyzuje autorka - w drugim opisany Proces Beatyfikacyjny i Kanonizacyjny na podstawie procesu Jana Pawła II; w trzecim rozdziale skoncentrowałam się na listach pisanych do Jana Pawła II, które były fenomenem tego procesu, pisane także przez dzieci”– kontynuuje Zapotoczny.
To już jedenasta z kolei publikacja o Janie Pawle II przygotowana przez Aleksandrę Zapotoczny. Z racji, że współpracowała z Postulacją czyli biurem, które gromadziło dokumenty wymagane do Procesu Beatyfikacji i Kanonizacji Jana Pawła II, miała okazję spotkać się ze świadkami Jego świętości, a ich wspomnienia stały się treścią jej książek. Łącznie przeprowadziła ponad sto wywiadów, których tematem była postać Polskiego Papieża. „Materiał „Alfabetu świętości” jest częścią mojej autorskiej konferencji, którą miałam przyjemność wygłosić w wielu instytucjach, szkołach i parafiach, tłumaczy Zapotoczny, a za propagowanie nauczania Jana Pawła II, w 2014 roku nominowana byłam do Nagrody Totus Tuus, która jest przyznawana corocznie z okazji Dnia Papieskiego przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. „Alfabet świętości” - jest to więc książka, która powstała na życzenie czcicieli Jana Pawła II, którzy wysłuchali konferencji o świadectwach Jana Pawła II, a usłyszane historie chcą przekazywać dalej. Niektóre hasła pojawiające się w książce zasugerowali mi oni sami, wskazując, że należałoby je wytłumaczyć dzieciom, a o niektóre słowa pytały na konferencjach same dzieci, więc i te zagadnienia znalazły się w „Alfabecie świętości”. Przed publikacją tekst został przedstawiony katechetom i rodzicom, którzy zakwalifikowali go do materiałów edukacyjnych”. W książce nie mogło zabraknąć kolorowych ilustracji, które wykonała malarka Lena Jach. „Alfabet świętości” jest propozycją dla dzieci, które urodziły po śmierci Jana Pawła II, a Papież – Polak jest dla nich świętym, o którym przeczytać można już tylko w książkach.
Materiały promocyjne
Wydawnictwo Św. Stanisława BM - Kraków